Jediný ruský vesmírny teleskop prestal reagovať na príkazy zo Zeme. Roscosmos situáciu nevidí ružovo

spektr-r_opt
Zdroj: Youtube - Mparovios3000

Ruský vesmírny teleskop Spektr-R prestal reagovať na príkazy zaslané zo Zeme, informovala o tom britská BBC. Ruská vesmírna agentúra Roscosmos informovala, že i keď teleskop nereaguje na zaslané príkazy, údaje stále odosiela.

Prvé problémy sa objavili už pred niekoľkými dňami

Vesmírny teleskop Spektr-R začal čeliť prvým problémom už 10. januára, kedy Ruská vesmírna agentúra zaznamenala problémy v komunikačnom systéme teleskopu, ktorý nebol schopný „vylepšiť“ vybrané vesmírne ciele. Od tohto momentu bola komunikácia rádiového teleskopu prerušená.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najlepšie roky má za sebou

Teleskop Spektr-R bol spustený ešte v roku 2011 a podľa odhadov mal svoju prácu vykonávať iba do roku 2014. Od odhadovanej „smrti“ teleskopu tým pádom ubehli už 4 dlhé roky, čo je vo vesmíre celkom dlhá doba. Výpadok komunikačných zariadení bol ale naozaj náhly a odborníci netušia, čo sa s ním vlastne stalo.

Spektr-R slúžil na „lov“ rádiových signálov

Vďaka svojej 10 metrovej rádiovej anténe bol teleskop Spektr-R určený na výskum štruktúr a pôvodu rádiových signálov v našej galaxii, no i za jej hranicami. Teleskop je taktiež vybavený viacerými prístrojmi na pozorovanie slnečného vetra a vonkajšej magnetosféry Zeme.

Rusko aktuálne nedisponuje aktívnymi vedeckým satelitom

Ruská vesmírna agentúra kvôli výpadku teleskopu Spektr-R aktuálne nedisponuje žiadnym aktívnym vedeckým satelitom. Spektr-R ale nie je jediným vedeckým satelitom, ktorý sa vo vesmíre nachádza. Ďalší satelit s názvom Mikhailo Lomonosov sa vo vesmíre stále nachádza, no podobne ako Spektr-R, neodpovedá na príkazy odoslané zo Zeme. Ak sa nadviazanie kontaktu s teleskopom Spektr-R nepodarí, ruskí výskumníci si budú musieť počkať na štart nového rusko-nemeckého teleskopu Spektr-RG, ktorý sa mal dostať do vesmíru už v roku 2011. Podobne ako v prípade jeho predchodcu, projekt nenapredoval tak ako sa očakávalo a jeho štart sa odložil o celých 8 rokov. Do prevádzky by sa mal totižto dostať až v marci tohto roku.

Zdroj: futurism.com, úvodný obrázok (Youtube – Mparovios3000)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre