SpravodajstvoVeda a výskum

Jeden z mesiacov Saturnu prekvapil: V jeho atmosfére našli astronómovia jedinečnú molekulu

Čo sa ukrýva na už dosť fascinujúcom mesiaci, Titane?

Na jednom z mesiacov Saturnu, Titane, astronómovia odhalili molekulu, ktorá sa nenachádza nikde inde v Slnečnej sústave.

Ide o molekulu s označením C3H2 a inak sa označuje aj ako cyklopropenylidén, ktorá sa údajne nachádza v atmosfére mesiaca, píše portál Science Alert. Cyklopropenylidén je extrémne vzácna uhlíková molekula, ktorá je navyše mimoriadne reaktívna. U nás na Zemi môže existovať jedine v laboratórnych podmienkach.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Jediným miestom, kde je táto molekula stabilná je vesmírne vákuum. Vedci sa však domnievajú, že by mohla byť stavebným kameňom pre komplexnejšie molekuly, ktoré by jedného dňa viedli ku vzniku života samotného.

„Titan berieme ako vesmírne laboratórium, kde môžeme pozorovať podobné chemické procesy ako na mladej Zemi, keď sa u nás tvoril život,“ vyjadrila sa astrobiologička Melissa Trainer, z NASA Goddard Space Flight Center.

Šanca na život?

Jej tím bude pátrať po väčších molekulách ako je C3H2, no najprv musia vedieť, čo sa v atmosfére mesiaca Titan deje. Ich momentálnym cieľom je pochopiť chemické reakcie, ktoré vedú ku vzniku komplexných organických molekúl. Tie sa podľa odhadov dostanú na povrch v podobe dažďa. Cyklopropenylidén je aj vedcami z NASA označovaný ako „zvláštna molekula.“ V atmosférických podmienkach sa totiž nedrží veľmi dlho. Rýchlo reaguje s ostatnými molekulami a vytvára tak odlišné zlúčeniny.

Hneď ako dôjde k reakcii, už sa nehovorí o Cyklopropenylidéne. Vo vesmírnom vákuu, presnejšie v medzihviezdnom priestore, je akýkoľvek plyn zvyčajne veľmi chladný a difúzny. Znamená to, že zložky medzi sebou nereagujú, a tak môže cyklopropenylidén existovať oveľa dlhšie.

Na povrchu Titánu sa však prostredie diametrálne líši. Jeho atmosféru tvorí dusík, so štipkou metánu. Molekulu sa astronómom podarilo nájsť vo vrchnej časti atmosféry, vysoko nad povrchom. To, ako sa tam dostala je pre vedcov stále záhadou, avšak domnievajú sa, že k prežitiu molekuly mohla prispieť hustá atmosféra mesiaca.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close