Je virtuálna pamäť RAM skutočne užitočná? A zvýši nám výkon telefónu? Poznáme odpoveď na všetky tieto otázky!

Rozšírenie pamäte RAM nemusí pomôcť každému používateľovi smartfónu. Pozrite sa, ako toto rozšírenie pamäte funguje.

RAM pamat Android smartfon
Zdroj: Vosveteit.sk, pngwing.com

Počas posledných mesiacov viaceré spoločnosti pridali do svojich smartfónov možnosť využívania tzv. virtuálnej pamäte RAM. Ako už z názvu tejto funkcie vyplýva, ide o možnosť rozšírenia svojej operačnej pamäte smartfónu v mnohých prípadoch až o niekoľko gigabajtov. Otázkou však zostáva, či je táto funkcia naozaj užitočná, a či pomáha smartfónom toľko, koľko aj sľubuje. Sledovanie fungovania tejto funkcie stále prebieha a my sa o nej stále dozvedáme nové a nové informácie. Ako teda táto pamäť v skutočnosti funguje? Pomáha smartfónom toľko, koľko im aj sľubuje? A ako je to s využívaním virtuálnej pamäte RAM počas hrania hier? Všetky tieto otázky nám zodpovedal portál techpp.com a my sa na odpovede teraz pozrieme spoločne.

Ako funguje virtuálna pamäť RAM? A dokáže sa vyrovnať tej klasickej?

Ak vo svojom smartfóne využívate virtuálnu pamäť RAM určite ste si všimli, že vám táto funkcia „odkrojila“ z klasického interného úložiska. Práve tu berie táto funkcia priestor k tomu, aby dokázala fungovať a rozšírila operačnú pamäť vášho smartfónu o niekoľko gigabajtov. Interné úložisko však funguje častokrát na princípe eMMC či UFS, ktoré nie sú také rýchle, ako klasické pamäte RAM typu LPDDR. Virtuálna pamäť teda ostáva v úzadí až do chvíle, kým ju nepotrebujeme využiť. V konečnom dôsledku tak nedokáže fungovať takou rýchlosťou ako klasická pamäť RAM, preto ju nemôžeme rátať ako plnohodnotnú súčasť našej pamäte v smartfóne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Virtuálna pamäť RAM pritom nie je úplnou novinkou medzi smartfónmi, či počítačmi. Ešte predtým, než nám výrobcovia smartfónov umožnili využívať túto funkciu v našich smartfónoch, bolo ju možné využívať pomocou rootu smartfónu. Rovnako sa dala na toto rozšírenie pamäte využiť aj SD karta, k čomu ale opäť potrebujeme root nášho zariadenia. Dnes je to však zbytočné, pretože ani lepšia SD karta sa nedokáže vyrovnať rýchlostiam pamäte RAM pri štandarde LPDDR.

Využijeme túto pamäť pri hraní hier?

Čím väčšia pamäť RAM, tým menej lagov a zásekov počas používania smartfónov. K niektorým hrám skutočne potrebujeme viac pamäte RAM, aby sme ich rozbehli pri väčších detailoch a nedostávali sme sa do situácií, kedy je hranie hier skôr nepríjemnou záležitosťou. Virtuálna pamäť nám však pri hraní hier príliš nepomôže, nakoľko nie je taká rýchla, ako klasická pamäť LPDDR. Opäť teda narážame na problém rýchlosti pamäte. Virtuálna pamäť prenesená z nášho interného úložiska môže byť skvelým pomocníkom pre majiteľov starších a pomalších smartfónov s menšou pamäťovou konfiguráciou. Využijú ju napríklad pri práci s bežnými aplikáciámi.

Počas hrania náročnejších hier sa však odporúča mať túto funkciu pre rozšírenie pamäte RAM deaktivovanú. Dôvodom môže byť práve paradoxne spomalenie hry, zníženie fps a ďalšie problémy. Dôvodom je vyššia odozva virtuálnej RAM pamäte v porovnaní s klasickou RAM pamäťou. Nie všetko teda funguje v praxi tak dobre, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Vo všeobecnosti dokáže funkcia pre rozšírenie našej operačnej pamäte pomôcť smartfónom s nižšou pamäťovou konfiguráciou. Ak však vlastníte model s 8GB pamäte RAM a viac, funkcia rozšírenia pamäte vám nemusí v zariadení vôbec pomôcť.

Využívate vo svojom smartfóne možnosť rozšírenia pamäte RAM? A akú pamäťovú konfiguráciu svojho smartfónu máte? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre