SpravodajstvoVeda a výskum

Je vesmír plochý, či zakrivený? Nové teórie môžu priniesť krízu v kozmológii

Vedci možno budú musieť prehodnotiť všetko, čo o vesmíre vedia

O vesmíre existuje nespočetné množstvo teórií a nie všetky môžu byť pravdivé. Dáta z experimentov a pozorovaní budú mať vždy posledné slovo.

Príkladom je aj to, ako pozorovanie pohybu planét potvrdilo Kopernikovu teóriu o Slnku, ako strede našej sústavy. Taktiež nezvyčajná obežná dráha planéty Merkúr potvrdila Einsteinovu teóriu všeobecnej relativity. Naše chápanie vesmíru stojí na pozorovaní nečakaných anomálií.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nový výskum, publikovaný v Nature Astronomy prišiel s výsledkom, ktorý by mohol znamenať krízu v odbore kozmológie, ak by sa potvrdil. Ide o tvar celého vesmíru, ktorý by mohol byť zaoblený, namiesto plochého tvaru, s ktorým sa donedávna pracovalo. Vedci tvrdia, že rovnako ako v prípade gule, aj vo vesmíre sa eventuálne dostanete na rovnaké miesto, z akého ste vyrážali, píše The Conversation.

Svoje tvrdenia zakladajú na nedávnych meraniach kozmického mikrovlnného žiarenia, svetla ktoré ostalo po veľkom tresku. Podľa Einsteinovej teórie všeobecnej relativity hmota ohýba priestor a čas okolo seba. Následkom toho lúče svetla nejdú po rovnej priamke, ale ohýbajú sa. Tento efekt je v astronómii známy aj ako gravitačná šošovka.

V dátach, ktoré priniesol Planckov satelit sa objavuje väčšie množstvo gravitačnej šošovky, než by malo byť. Vesmír by preto mohol obsahovať viac temnej hmoty než si vedci mysleli. Ich model zaobleného a uzatvoreného vesmíru dokáže vysvetliť väčšie množstvo temnej hmoty a je kompatibilný s Einsteinovou teóriou relativity.

Tvar vesmíru
Zdroj: Wikipedia

Nedostatky teórie

Nie všetci kozmológovia sú o tejto teórii presvedčení. Predošlé štúdie totiž hovorili o tom, že je vesmír plochý. Ak by sa potvrdila teória o guľatom, uzatvorenom vesmíre, znamenalo by to vážne dôsledky. V prvom rade by sa musela prekopať teória, ktorá hovorí o prvotnej expanzii vesmíru, krátko po veľkom tresku.

Ak by sa brala do úvahy teória zakriveného vesmíru, dáta z Planckovho satelitu sú v podstate v rozpore s všetkými ostatnými dátami. To by znamenalo krízu v kozmológii. Je však možné že sa nový výskum mýli. Na to, aby bol akceptovaný musí spĺňať určitú mieru, ktorú zatiaľ nespĺňa. Vedci sú však presvedčení, že ich objav by sa nemal len tak „zahodiť.“

„Výsledkom nášho výskumu nie je tvar samotného vesmíru ale to, že v budúcnosti by mohol prísť objav, ktorý nás donúti prehodnotiť všetko, čo o vesmíre vieme,“ píšu vedci vo svojej štúdii.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close