Je v našom slnečnom systéme prítomný mimozemský život? Prečítajte si, čo si myslí Elon Musk

K existencii života v našej slnečnej sústave mimo Zeme, sa Elon Musk vyjadril skepticky

Elon Musk_co si mysli o UFO
Zdroj: pixabay.com (mahaveer8 a MasterTux)

Elon Musk v priebehu posledných dní rozvíril debatu o mimozemskom živote. Dôvodom je, že pár dní dozadu sa vyjadril, že nevidel žiadne dôkazy, ktoré by naznačovali, žeby našu planétu navštívila v minulosti iná inteligentná civilizácia.

Najnovšie opäť vzbudzuje pozornosť jedno z jeho najnovších vyjadrení týkajúce sa života v rámci nášho solárneho systému. K existencii života v našej slnečnej sústave sa vyjadril skepticky. Konkrétne povedal:

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Nevyzerá to tak, že by bol nejaký život v našom solárnom systéme. Možno pod ľadom Európy (pozn. redakcie: Európa je mesiac planéty Jupiter) alebo extrémofilných baktérií pod povrchom Marsu…“ napísal Musk prostredníctvom sociálnej siete Twitter

Musk ďalej rámci statusu odkázal na Drakeovu rovnicu. Tá sa venuje výpočtu možného počtu inteligentných civilizácií v našej galaxii. Táto rovnica hoci na prvý pohľad vyzerá veľmi zložito, tak v skutočnosti pozostáva zo 7 premenných, ktoré sa vynásobia. Sú nimi:

  1. Priemerná rýchlosť tvorby hviezd
  2. Zlomok hviezd, ktoré majú okolo seba planéty
  3. Priemerný počet planét na hviezdu, ktoré by mohli byť obývateľné
  4. Zlomok obývateľných planét, na ktorých vznikne život
  5. Zlomok planét, na ktorých sa vyvinie inteligentný život
  6. Zlomok inteligentných civilizácií, produkujúcich stopy, ktoré môžeme odhaliť
  7. Čas v ktorom tieto civilizácie môžu existovať a vysielať tieto stopy do vesmíru

Niektoré z premenných sú nám dnes známe, napríklad priemerná rýchlosť tvorby hviezd, alebo percento hviezd, ktoré majú okolo seba planéty. Ostatné premenné sú však pre nás ako ľudí (zatiaľ) neznámymi. Hoci nepoznáme dnes odpoveď na to, koľko civilizácií sa môže nachádzať vo vesmíre, či v našej galaxii, tak aj napriek tomu, by bolo naivné si myslieť, že život vznikol len na Zemi. Frank Drake spolu s jeho kolegami, došli k záveru, že len v tej našej galaxii by mohli byť tisícky civilizácií.

„Kde sú všetci?“

Mimochodom, mnoho teórií založených na fermiho paradoxe hovorí presný opak, že sme jedinou inteligentnou civilizáciou.

„Fermiho paradox je zjavný rozpor medzi vysokou pravdepodobnosťou existencie mimozemských civilizácií a tým, že zatiaľ nie je akýkoľvek dôkaz o kontakte s nimi.“

V každom prípade, možno už čoskoro budeme schopní vyvrátiť, že „sme vesmírnym unikátom“. Dôvodom je, že v nedávnej minulosti bol v atmosfére Venuše nájdený „podpis života“. Išlo konkrétne o prítomnosť fosfánu (PH3), ktorý na základe našich znalostí, nie je možné vyrobiť abiotickým procesom. To, že na Venuši by mohol byť prítomný život, naznačuje aj jedna z posledných štúdií, ktorá zas identifikovala Glycín. Ide o základný stavebný kameň života, ktorý je veľmi dôležitou látkou, ktorá zabezpečuje tvorbu proteínov a iných biologických zlúčenín. Samozrejme, prítomnosť látok vyššie, sama o sebe nie je dôkazom života, ale len náznakom, že by tam predsa len mohlo dačo byť.

Ak by sa potvrdil život, a to aj bakteriálny mimo našej planéty v našej slnečnej sústave, znamenalo by to, že vesmír je plný života. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre