Je možné nájsť vo vesmíre presný opak čiernej diery?

Tieto objekty sa nazývajú biele diery a momentálne existujú len na papieri.

opak čiernej diery
Zdroj: YouTube(Insane Curiosity)

Čierne diery sa radia medzi najzvláštnejšie objekty vo vesmíre. Podľa súčasných modelov sú tvorené len jedným, nekonečne malým bodom a dokážu pohltiť všetko, čo sa k nim priblíži, dokonca aj svetlo. Čierne diery fungovali dlhú dobu len na papieri, čo znamená, že neboli vo vesmíre pozorované. V roku 2019 sa ale tímu z Event Horizon Telescope podarilo zachytiť prvú fotografiu čiernej diery.

Dnes už vieme, že ide reálne objekty, aj keď úplne nechápeme, ako fungujú. Vedecké teórie však vedia byť poriadne bláznivé, o čom svedčí aj teória o protipóle čiernej diery – Bielej diery. Tomu, čo presne biela diera je, sa venuje aj portál Insane Curiosity.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Biela diera, ako už aj jej názov môže napovedať, je presným opakom čiernej diery. Jednou z hlavných definícií čiernej diery je, že z nej nedokáže uniknúť ani najrýchlejšia častica vo vesmíre – svetlo. Ak by sme túto definíciu otočili, môžeme zistiť, že biela diera je objekt, do ktorého nemôže nič vstúpiť, ani svetlo. Biela diera dokáže jedine vyžarovať hmotu z vnútra, smerom von.

Ako biela diera funguje?

Zaujímavosťou je, že biela diera by mohla mať svoj horizont udalostí, ktorý by bol rovnako „obrátený“. V prípade čiernej diery je horizont udalostí región, vo vnútri ktorého sa musíte pohybovať rýchlejšie ako svetlo, aby ste z neho dokázali uniknúť. V prípade bielej diery by bol tento horizont udalostí regiónom, do ktorého by ste mohli vstúpiť jedine ak prekročíte rýchlosť svetla.

V istom zmysle sa môže biela diera popísať aj ako „čierna diera, ktorá sa vracia v čase.“ Nepoteší ale to, že svojou existenciou by biele diery porušovali rokmi overené fyzikálne zákony, a preto aj naďalej ostávajú medzi teoretickými objektmi. Znamená to, že teoretickí fyzici dokázali matematicky popísať, ako by biela diera fungovala (pozn. redakcie: Aj to, ako by jej existencia porušila zákony fyziky), len sme ju ešte nemali šancu pozorovať vo vesmíre.

Vedci však mohli vo vesmíre pozorovať prípady, kedy sa určité fenomény neriadili podľa zákonov fyziky. V tomto prípade ale išlo o anomálie, ktoré zanikli krátko po tom, ako vznikli. Teoretickí vedci sa domnievajú, že podobne by to bolo aj v prípade bielej diery. Ak by vo vesmíre dokázala existovať, pravdepodobne by išlo o veľmi krátkodobý úkaz a biela diera by sa zrútila, premieňajúc sa na čiernu dieru.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre