SpravodajstvoVeda a výskum

Je možné, aby sa zrazil objekt, z ktorého nič neunikne s objektom, do ktorého sa nič nedostane?

Čo by sa stalo, ak by došlo ku kolízii čiernej diery s bielou dierou?

Čierne diery sú masívne a pravdepodobne najextrémnejšie objekty vo vesmíre. Ich gravitačná sila je tak veľká, že im neujde ani najrýchlejšie sa pohybujúca vec vo vesmíre – svetlo.

Čierne diery boli dlho len teoretickým objektom, čo znamená, že vedci mali predstavu o tom, ako by mohli vyzerať, alebo ako by sa mohli správať. Hoci ani dnes nie sú tieto objekty úplne pochopené, vedci vedia s istotou povedať, že sú skutočné. Programu Event Horizon Telescope sa dokonca podarilo zachytiť prvú fotografiu čiernej diery.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Vesmírne úkazy
Prvá fotografia čiernej diery, vytvorená projektom Event Horizon Telescope Zdroj: NASA

Písali sme aj o presnom opaku čiernej diery, ktorým je biela diera. V tomto prípade ide o čisto hypotetický objekt, ktorý doteraz nebol vo vesmíre pozorovaný. Myšlienka za bielou dierou je taká, že ak existuje objekt, z ktorého nič neunikne, potom by mohol existovať aj objekt, do ktorého sa nič nedostane. V oboch prípadoch hrá dôležitú úlohu singularita, bod s nekonečnou hustotou. Ten by mal podľa modelov ležať v srdci oboch objektov.

Okolo singularity je horizont udalostí. Ide o región, ktorý v prípade čiernej diery označuje bod, za ktorým objekty padajú do čiernej diery rýchlosťou väčšou, ako je rýchlosť svetla. Práve preto je nemožné, aby čokoľvek z čiernej diery uniklo. V prípade bielej diery je to rovnaké, ale objekty sa pohybujú od singularity smerom von. Je preto nemožné, aby čokoľvek do bielej diery vstúpilo.

Zrážka dvoch protikladných objektov

Lenže čo by sa stalo, ak by sa tieto dva diametrálne odlišné objekty zrazili? Bolo by to možné? Tejto téme sa venuje YouTube kanál Insane Curiosity. Niektorí teoretici tvrdia, že takáto zrážka by bola nemožná, kvôli vlastnostiam, ktoré sú špecifické pre oba objekty. Zároveň je možné, že by sa navzájom zničili, ako v prípade častice a antičastice.

Portál Insane Curiosity ale ponúka zaujímavý pokus, ktorý si môžete vyskúšať aj doma. Potrebujete k tomu jedine umývadlo. Ak pustíte vodu z kohútika, pri dopade do umývadla vytvorí okolo seba kruhový prúd, ktorý vodu odtláča ďalej. Ak by ste chceli do tohto prúdu kvapnúť kúsok farbiva, zistíte, že to nejde, pretože farbivo bude prúdom odtláčané smerom na okraj – to slúži ako reprezentácia bielej diery.Čierna diera je v tomto prípade odtok umývadla. Ak by sme prúd vody z kohútika namierili rovno do odtoku, zistíme, že simulovaná „biela diera“ zmizla bez stopy.

Ide o pokus, ktorý sa nedá nazvať vedeckým, no môže ukrývať kus pravdy. V teórii sú biele diery objektmi, ktoré porušujú zákony fyziky. V podstate ide o objekty, ktoré vypúšťajú do vesmíru hmotu z ničoho. Ak by sa aj ukázalo, že sú skutočné, pravdepodobne by boli veľmi nestabilné a časom by sa premenili na čierne diery.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close