Je možné, aby sa Slnko prestalo točiť okolo svojej osi? Takéto by boli následky

Už od veľkého tresku je vesmír v pohybe. Je možné, aby sa zastavil?

Slnko
Zdroj: YouTube (Unveiled)

Už od veľkého tresku je všetko v pohybe. Planéty sa točia okolo svojej osi, obiehajú okolo Slnka a Slnko obieha okolo stredu galaxie, zatiaľ čo galaxie sa pohybujú naprieč vesmírom.

Nie len planéty, ale aj Slnko sa točí okolo svojej osi, no v tomto prípade je to trochu komplikovanejšie. Naša hviezda je obrovskou guľou plazmy a točí sa okolo svojej osi veľmi pomaly. Zaujímavé je, že jednotlivé vrstvy Slnka sa môžu točiť rozdielnymi rýchlosťami. Čo by sa ale stalo, ak by sa Slnko prestalo otáčať okolo svojej osi? Téme sa venuje aj YouTube kanál Unveiled.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak sú naše fyzikálne modely správne, neexistuje spôsob ako by sa Slnko mohlo prestať točiť okolo svojej osi, čiže nasledujúca situácia je čisto hypotetická. Ak by táto situácia nastala, veľa by záležalo od ostatných faktorov, ktoré by sa mohli objaviť. Ak by sa Slnko prestalo točiť okolo svojej osi, neznamenalo by to automaticky koniec Slnečnej sústavy.

Čo sa stane?

Lenže prečo je to tak? Pre nás je dôležitejší iný druh pohybu, ktorý Slnko vykonáva. Je to jeho cesta okolo jadra našej galaxie. Ak by sa Slnko prestalo točiť okolo svojej osi, no jeho obežná dráha okolo galaktického jadra by ostala nezmenená, s najväčšou pravdepodobnosťou by sa nám nič nestalo. Unveiled tvrdí, že by to bolo pre nás bezpečnejšie. Ak by sa Slnko prestalo točiť okolo svojej osi, Zem by bola vystavená oveľa menšiemu počtu solárnych búrok.

Solárne búrky sú spôsobené hlavne tým, že jednotlivé vrstvy Slnka rotujú rozdielnymi rýchlosťami. Neznamená to, že by neexistovali žiadne solárne búrky, no vedeli by sme lepšie predpovedať tie, ktoré by aj v tejto situácii mohli vzniknúť.

Ak by sa Slnko prestalo otáčať okolo svojej osi, neexistovalo by také množstvo solárnych vetrov, ktoré roznášajú žiarenie naprieč celou sústavou. Menej solárnych vetrov by mohlo výrazne ovplyvniť zloženie Slnečnej sústavy, najmä na jej okraji. Na okraji sústavy sa nachádza heliopauza, ktorá značí koniec vplyvu solárnych vetrov.

Inak by sústava fungovala tak, ako funguje teraz. Slnko by aj naďalej bolo gravitačným stredom sústavy. Naša hviezda by nestratila ani kúsok zo svojej hmotnosti, čo znamená, že by nedošlo ku zmenám v gravitačnej sile a všetky planéty by okolo Slnka obiehali tak, ako obiehajú dnes.

Väčšie problémy

Ak by však naša sústava prestala obiehať okolo galaktického jadra, znamenalo by to väčšie problémy. Slnko obieha okolo stredu galaxie rýchlosťou približne 800-tisíc km/h. Ak by odrazu zastalo, všetky planéty by mohli byť zo sústavy vytrhnuté, následkom šoku. Ak by však zastala celá naša sústava, odrazu by sme sa ocitli staticky v priestore, kde okolo nás prelietajú kozmické objekty neuveriteľnými rýchlosťami.

Ak by sme zastali, zároveň by sme sa dostali na kolízny kurz so supermasívnou čiernou dierou v jadre našej galaxie. Slnečná sústava sa momentálne nachádza približne 25-tisíc svetelných rokov od stredu galaxie, kde sídli čierna diera, no aj napriek tomu má táto supermasívna čierna diera dostatok sily na to, aby nás dokázala pritiahnuť, ak by sme okolo nej neobiehali.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre