SpravodajstvoVeda a výskum

Je globálne otepľovanie mýtus? Jeho odporcovia predpovedali ochladzovanie, to tu ale dnes nemáme

Ako sa mení podnebie našej planéty? Smerujeme k horšiemu?

Veda, ktorá študuje podnebie našej Zeme je už dosť stará na to, aby sme si mohli niektoré jej prvotné tvrdenia overiť, píše portál ArsTechnica. Otázkou je, či sa aj staršie teórie budú zhodovať so situáciou, ktorú zažívame dnes.

Vedci si môžu všímať rôzne vzorce, ako napríklad otepľovanie počas noci, ktoré je výraznejšie, ako otepľovanie počas dňa. Výrazné je tiež ochladzovanie našej stratosféry. Ak vedci zoberú do úvahy všetky dôkazy, nárast teploty, ktorý sa spája s určitým objemom skleníkových plynov, sa od roku 1979 nezmenil.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Smutnou správou je, že od roku 79 sa objavili aj ľudia, ktorí nesúhlasili so závermi o globálnom otepľovaní. Neboli to len internetoví trolovia, ale aj vedci rôznych oborov. Nie sú to len ľudia, ktorí úplne zamietajú varovania o globálnom otepľovaní. Väčšina z nich verí v cykly a opierajú sa o jednoduchú myšlienku: Čo stúpa, musí klesnúť a zmena je už za rohom.

Opierajú sa hlavne o solárny cyklus. Naše Slnko prechádza 11-ročným cyklom, počas ktorého sa jeho aktivita mení. Počas neho zároveň dochádza aj k odlišným množstvám radiácie, ktorú Slnko vyžiari, no dopad na našu Zem a na globálne otepľovanie je naozaj minimálny.

Ochladzovanie Zeme nenastalo

V roku 2008 tvrdil profesor geológie, Don Easterbrook, že otepľovanie v rokoch 1977-1998 bolo spôsobené ešte neidentifikovaným pozemským cyklom a tvrdil, že bude nasledovať 30 rokov ochladzovania. Tieto tvrdenia zopakoval v priebehu rokov viackrát a tvrdil, že začiatkom roka 2000 už naisto k ochladzovaniu dôjde. Nedošlo.

V roku 2010 prišiel s podobnou teóriou aj vedec Anastasios Tsonis. Ten tvrdil, že nás čaká 30-ročné ochladzovanie a dokonca nám hrozí aj doba ľadová, a to začiatkom roka 2030. Svoje teórie zakladal na nepoznaných osciláciách v Tichom a Atlantickom oceáne.

V roku 2012 zas David Archibald tvrdil, že s príchodom 24. solárneho cyklu sa začnú teploty znižovať a v roku 2040 budú na Zemi teploty, ako v roku 1990. Je nutné podotknúť, že Archibald je vedec, ktorý sa okrem podnebia špecializuje na výskum rakoviny a ropy. V tomto roku si všimol pokles morskej hladiny a tvrdil, že odteraz bude klesať. Čo sa bohužiaľ nenaplnilo.

Všetky tieto teórie majú spoločnú jednu vec – predpovedajú, čo sa stane za blízke časové obdobie. Profesionálni vedci, ktorí sa venujú štúdiu podnebia, vedia, že predpovedať, čo bude v priebehu nasledujúcich rokov je takmer nemožné. Klimatické zmeny sa dajú pozorovať len na veľkých časových osách. Akékoľvek predpovede, ktoré s istotou tvrdia, čo sa bude diať o rok, alebo dva, sú pravdepodobne mylné. Onedlho má vyjsť nová štúdia, ktorá sa na trend globálneho otepľovania pozrie trochu triezvejším pohľadom. Je však pravdepodobné, že k žiadnym pozitívnym správam nedôjde.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close