Je „Deviata planéta“ skutočná? Najnovšie výskumy spochybňujú jej existenciu

Teória neznámej planéty je však postavená tak, aby sa nedala vyvrátiť

Deviata planéta
Zdroj: NASA

Deviata planéta je kozmickým objektom, o ktorom sa aj v súčasnosti často špekuluje. Ako už názov napovedá, ide o ďalšiu planétu v našej Slnečnej sústave, ktorá sa má nachádzať niekde za Neptúnom. Najnovší výskum však existenciu tejto planéty spochybňuje.

Od roku 2014 sa vedci snažili pochopiť zvláštne chovanie takzvaných transneptúnskych objektov, čo sú drobné kozmické útvary, ktoré obiehajú Slnko niekde za planétou Neptún. Verili, že sú ovplyvňované gravitačnou silou veľkej, stále neobjavenej planéty. Tá mala byť 5-krát väčšia ako naša Zem. Ďalší zase tvrdili, že deviata planéta nie je ničím iným, než zoskupením menších vesmírnych skál.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci z Pennsylvánie analyzovali dáta z projektu Dark Energy Survey (pozn. redakcie:  Prieskum temnej energie), ktorý funguje vo viditeľnom a infračervenom spektre. Nenašli žiadne dôkazy o veľkých transneptúnskych objektoch, ktoré sa zlučujú dokopy, píše futurism.com

„Myšlienka deviatej planéty by nevznikla v prípade, keby existoval len jeden zdroj informácií,“ vyjadril sa Pedro Bernardinelli, vedúci autor novej štúdie.

Bernardinelli viedol aj ďalšiu štúdiu, ktorá hovorila o 139 drobných planétach, nachádzajúcich sa za Neptúnom. Drobné planéty sú svety, ktoré sa nemôžu považovať za planéty, no sú dosť veľké na to, aby neboli radené medzi kométy, či asteroidy. Čím viac týchto objektov objavíme, tým sa distribúcia síl v oblasti za Neptúnom ukazuje byť normálnejšia.

„Myšlienka deviatej planéty sa ukazuje byť čoraz menej pravdepodobná,“ vysvetľuje Samantha Lawler, z univerzity v Regine.

Podľa nej je však teória deviatej planéty postavená tak, že je nemožné vyvrátiť ju. Jediným spôsobom by bolo prehľadať každý štvorcový centimeter oblohy a nenájsť žiadne dôkazy o jej existencii. To dodáva nádej všetkým podporovateľom tejto teórie. Tvrdia, že na akýkoľvek úsudok jednoducho nie je dostatok dôkazov. Obežná dráha transneptúnskych objektov sa radí medzi neobyčajné, čo znamená že objekty sa môžu dostať do extrémnych vzdialeností, kde ich je zložité pozorovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre