Spravodajstvo

IT armáda Ukrajiny vo veľkom štýle zablahoželala Putinovi k narodeninám. Zaželali mu „pohodlnú“ cestu do Haagu

Ukrajinci hackli stránku Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ОДКБ), prostredníctvom ktorej zablahoželali ruskému prezidentovi k narodeninám.

Nie je žiadnym tajomstvom, že u nášho východného suseda sa nebojuje len na súši, ale aj v kybernetickom priestore.

Rusi ešte predtým, ako napadli Ukrajiny, tak hádzali polená Ukrajincom aj v online priestore. Tieto aktivity pretrvávajú aj do dnes, pričom ruskí hackeri útočia aj na krajiny NATO a členov európskej únie, ktoré sympatizujú s Ukrajinou. A aj keď Kremeľ oficiálna nepriznáva, že v kybernetickom priestore realizuje útoky na iné štáty, tak viacero výskumov dokazuje opak.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Demokratický svet potom, ako Rusko vyvolalo vojnu, odsúdil krok Kremľa. Pridali sa k nemu aj hackeri z celého sveta. Jedna hackerská bunka, vznikla ale aj na Ukrajine. Ide o dobrovoľníkov, ktorí sa snažia znepríjemniť Rusom život a znížiť ich schopnosť viesť vojnu. Treba ale podotknúť, že ide o hackerov prepojených z veľkej časti priamo na miestne úrady, čo otvorene priznávajú.

V priebehu posledných dní sme mohli vidieť sériu viacerých útokov. IT armáde Ukrajiny sa napríklad podarilo narušiť riadny chod banky Sberbank. Ako uvádzajú na sociálnej sieti, tak prakticky zamedzili používateľom prihlásenie sa do webového rozhrania a mobilnej aplikácie.

Mimochodom, do týchto chvíľ sa zo zahraničia na ruskú stránku banky nedostanete. Potom, ako otvoríte stránku, tak sa stretnete s hláškou nižšie (pozn. redakcie: preložené pomocou Google Translate).

Sberbank hlaska
Zdroj: Vosveteit.sk/Printscreen

Ukrajinskí hackeri zablahoželali Putinovi k narodeninám

Pravdepodobne ste počas včerajšieho dňa ale zaznamenali, že ruský prezident, Vladimír Putin, mal narodeniny. Oslávil svoje 70. narodeniny. A hoci jeho narodeniny sú v Rusku často sprevádzané pompéznymi oslavami, tak tohto roku tomu tak nebolo. Ale aj napriek tomu, IT armáda Ukrajiny, si nenechala ujsť túto príležitosť, aby mu zablahoželali.

Hackeri hackli stránku odkb-csto.org, kde zanechali Putinovi odkaz. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o webstránku organizácie, ktorá zabezpečuje kolektívnu ochranu  Ruska, Kazachstanu, Bieloruska, Arménska, Kyrgyzstanu a Tadžikistanu. A hoci odkaz, ktorý bol dostupný na hlavnej stránke webu, už nie je online, tak pomocou služby webarchive.org, si ho môžeme prečítať aj dnes.

„Chceme zablahoželať Putinovi k jeho posledným narodeninám a zaželať mu „pohodlnú“ cestu do Haagu!“, píše sa v odkaze.

Pre tých, ktorí nevedia, tak v Haagu sídli Medzinárodný trestný súd.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close