Internet bude bezpečnejším miestom! Google zavádza novinku, ktorá súvisí s dvojfaktorovou autentifikáciou

Ak bude mať používateľ správne nakonfigurovaný účet Google, tak spoločnosť mu automaticky aktivuje funkciu dvojfaktorovej autentifikácie.

Dvoj faktorova autentifikacia
Zdroj: Vosveteit.sk

Spoločnosť z Mountain View ohlásila niekoľko zmien, ktorých cieľom je zvýšenie bezpečnosti v súvislosti s užívateľskými účtami.

„Možno si to ani neuvedomujeme, ale heslá sú najväčšou hrozbou pre online bezpečnosť“ píše Google v publikovanom blogu.

Spoločnosť hovorí, že heslá je v mnohých prípadoch ľahké ukradnúť, a v mnohých prípadoch si ich dokonca nepamätajú ani samotní používatelia. Google ďalej prezrádza, že používatelia si častokrát myslia, že čím dlhšie heslo, tak tým lepšie. Nie však vždy je to pravda, hovorí spoločnosť. Rovnako dodáva, že mnohí z nás používajú rovnaké heslá naprieč viacerými službami. To vo významnej miere vplýva na online bezpečnosť každého z nás. Mimochodom, vedeli ste, že priamo prostredníctvom prehliadača Chrome, si môžete skontrolovať, či vaše prihlasovacie údaje neboli niekedy prezradenými?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V priebehu roku 2020 sa podarilo pomocou rôznych indikátorov sily hesla, zvýšiť množstvo silných hesiel o 300%. Google však hovorí, že ani to automaticky neznamená „nepremožiteľné heslo“.

Najlepším spôsobom, ako sa ochrániť pred napadnutím účtu, je dvojfaktorová autentifikácia

Google v rámci publikovaného blogu hovorí, že aktuálne jedným z najefektívnejších spôsobov, ako sa je možno vyhnúť napadnutiu účtu treťou stranou, je využívanie dvojfaktorovej autentifikácie. Ide o nástroj, ktorý overuje, že sa do služby prihlasuje jej reálny používateľov, a nie niekto iný. Funguje na tom princípe, že ako dôjde k zadaniu prihlasovacích údajov, tak predtým ako dôjde k prihláseniu do účtu, tak pomocou externého zariadenia, ktorým je najčastejšie smartfón, musí používateľ potvrdiť, že sa do služby reálne prihlasuje on, a nie niekto iný.

Google preto oznamuje, že ak účet používateľa bude správne nakonfigurovaný, tak bude pri prihlasovaní sa do účtov, vyžadovať dvojfaktorové overenie. 

„Dnes žiadame ľudí, ktorí sa zaregistrovali do dvojstupňového overenia (2SV), aby jednoduchým klepnutím prostredníctvom výzvy Google na telefóne potvrdili, že sú to skutočne oni, kedykoľvek sa prihlásia. Čoskoro začneme automaticky zapisovať používateľov do 2SV, ak sú ich účty správne nakonfigurované. (Stav svojho účtu môžete skontrolovať v našej Kontrole zabezpečenia). Prihlásenie pomocou mobilného zariadenia poskytuje ľuďom bezpečnejšie overenie totožnosti ako samotné heslá.“

Dvojstupnova autentifikacia
Zdroj: Google blog

Google ďalej dodáva, že to dvojfaktorovou autentifikáciou nekončí. Zavádza aj ďalšie opatrenia, aby docielil väčšiu bezpečnosť v online priestore. Spoločnosť v závere dodáva, že správcu hesiel, ktorý umožňuje ich synchronizáciu naprieč rôznymi zariadeniami, zakomponovali priamo do prehliadača Chrome, či Androidu. Rovnako hovorí, že aj v iOS je prítomná táto technológia. V praxi to znamená, že používateľ si nemusí pamätať heslá naprieč službami, ktoré využíva, a rovnako môže využívať svoj smartfon za účelom dvojfaktorovej autentifikácie.

„Taktiež začleňujeme pokročilé bezpečnostné technológie do zariadení, aby bola táto viacfaktorová autentifikácia bezproblémová a ešte bezpečnejšia ako heslo. Napríklad sme zabudovali naše bezpečnostné kľúče priamo do zariadení s Androidom a spustili sme aplikáciu Google Smart Lock pre iOS, takže ľudia teraz môžu používať svoje telefóny ako svoju sekundárnu formu overenia.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre