Interagujete na Facebooku s extrémistickým obsahom? Sociálna sieť by vás na to mohla v budúcnosti upozorniť

Facebook začal naprieč USA testovať funkciu, ktorá upozorňuje používateľov na to, že interagujú s obsahom šíriacim nenávisť a násilie.

Facebook nenavistne prejavy
Zdroj: Vosvetit.sk (koláž), Facebook

Dezinformácie, či extrémistický obsah podnecujúci násilie, nie je len problémom nášho regiónu, ale aj viacerých krajín sveta. Sociálne siete vo všeobecnosti umožňujú šírenie tohto typu obsahu a to doslova bleskovou rýchlosťou. Výnimkou nie je ani sociálna sieť Facebook, prostredníctvom ktorej dochádza častokrát k šíreniu tohto typu obsahu. Tá dlhodobo bojuje s týmto typom obsahu, otázkou však je, či dostatočne.

Najnovšie spravodajský portál CNN upozorňuje na zaujímavú funkciu, ktorá má ambíciu „predchádzať tvorbe extrémistov“. Funkcia je však zatiaľ testovanou len naprieč USA. O čo však konkrétne ide?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Facebook chce upozorňovať používateľov, že interagujú s problémovým obsahom

Portál konkrétne upozorňuje na to, že sociálna sieť začala s testovaním zaujímavej funkcie. Tá by mala aktívne upozorňovať používateľov, že vo vo zvýšenej miere interagujú a vyhľadávajú problémový obsah, ktorého cieľom je vyvolanie násilia, či nenávisti. Portál píše, že používatelia interagujúci s týmto typom obsahom, sa môžu stretnúť s hláškou nižšie:

„Násilné skupiny sa snažia manipulovať s vašim hnevom a sklamaním. Teraz môžete podniknúť kroky na ochranu seba a ostatných.“

Sociálna sieť sa k tomuto kroku mala uchýliť najmä z dôvodu, že dlhšiu dobu je obviňovanou, že umožňuje šíriť problémový obsah. Druhým dychom však treba dodať, že aktuálne nie je známy algoritmus, ako tieto upozornenia presne fungujú a ani to, aké sú hodnotiace kritéria pri identifikácii problémového obsahu. Ale aj napriek tomu, ide o zaujímavú funkciu, ktorá by mohla dopomôcť k zníženiu dosahov názorov, ktoré vo všeobecnosti vyvolávajú násilie a nenávisť. Rovnako si možno od tejto funkcie sľubovať, že pomôže upozorniť používateľov na to, že sa radikalizujú.

Otázkou je, či bude funkcia neskôr rozšírená aj do ďalších regiónov. Facebook dnes hovorí, že ju testuje na obmedzenom množstve používateľov.

„Tento test je súčasťou našej rozsiahlejšej práce zameranej na posúdenie spôsobov, ako poskytnúť zdroje a podporu ľuďom na Facebooku, ktorí sa mohli zapojiť alebo boli vystavení extrémistickému obsahu alebo môžu poznať niekoho, kto je v ohrození,“ uviedol hovorca Facebooku vo vyhlásení pre CNN. „V tomto priestore spolupracujeme s mimovládnymi organizáciami a akademickými odborníkmi…“

Facebook uviedol, že program je súčasťou jeho záväzku voči Christchurch Call to Action, medzinárodnému partnerstvu medzi vládami a technologickými spoločnosťami, ktorého cieľom je snaha obmedziť násilný a extrémistický online obsah po masakre 51 ľudí v mešite na Novom Zélande.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre