AppleSpravodajstvo

Ide o astronomickú sumu! Koľko Google platí za to, aby bol predvoleným vyhľadávačom v iPhone telefónoch?!

Exkluzivita vyhľadávača Google na platforme iOS, nie je lacnou záležitosťou. Ide o miliardy dolárov.

Ako sa hovorí, „zíde z očí, zíde z mysle“. Týmto známym príslovím sa bezpochyby riadi aj spoločnosť Google, ktorá je ochotná zaplatiť nemalé poplatky za to, aby bola predvoleným vyhľadávačom naprieč rôznymi platformami. Jednou z nich je iOS od spoločnosti Apple.

Portál ped30.com prichádza s odhadmi, čo stojí spoločnosť Google, aby ich vyhľadávací nástroj, bol predvoleným vyhľadávačom naprieč platformou vlastnenou spoločnosťou Apple. Ide doslova o astronomickú sumu, ktorá prevyšuje ročné rozpočty mnohých menších krajín!

Google platí miliardy dolárov

Analytik Toni Sacconaghi odhaduje, že poplatky za to, aby bol Google predvoleným vyhľadávačom naprieč iOS, sa pohybujú v miliardách dolárov. Podľa odhadov, poplatok za exkluzivitu, sa môže v tomto roku pohybovať niekde na úrovni okolo 15 miliárd dolárov. Ide tak o viac ako 5 miliárd dolárov, ako tomu bolo rok dozadu.

Budúci rok, by poplatky podľa Sacconaghio, mohli narásť o ďalšie miliardy dolárov. Hovorí, že Google by mohol v budúcom roku siahnuť ešte hlbšie do vrecka, ako je tomu teraz. Konkrétne spomína sumu v rozmedzí  medzi 18 až 20 miliardami dolárov.

Ďalej odhaduje, že príjem spoločnosti Apple z tohto kontraktu, by mohol predstavovať približne 4% až 5% celkových príjmov spoločnosti za rok, čo nie je málo.

Portál s odvolaním sa na Sacconaghio v publikovanej správe píše, že platby spoločnosti Google v prospech Apple, by mohli byť do budúcnosti potenciálne preskúmané regulačnými úradmi. Ďalej však píše, že možné preskúmanie spolupráce medzi spoločnosťami úradmi, nebude beh na krátku vzdialenosť, ale môže trvať dlhšie obdobie. Analytik s domnieva, že Google je pravdepodobne ochotný platiť tak vysoké poplatky najmä z dôvodu, aby Microsoft s vyhľadávačom Bing, držal „na uzde“. Otázkou však je, ako dlho bude táto transakcia výhodnou pre technologického giganta, spoločnosť Google.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close