HuaweiSpravodajstvo

Ide do tuhého! Vieme, kedy Huawei uvoľní „ostrú verziu“ HarmonyOS pre prvé smartfóny

Pôjde o zariadenie dostupné v domácej Číne.

Ešte v septembri minulého roka Huawei potvrdil, že aktívne pracuje na prinesení HarmonyOS pre smartfóny. Stalo sa tak v priebehu decembra 2020, kedy spoločnosť uvoľnila vývojársku verziu pripravovaného operačného systému. Hoci operačný systém bol viacerými odborníkmi označený za „prezlečený Android“, tak aj napriek tomu ide o významný krok zo strany spoločnosti v zmene chápania operačného systému ako celku. HarmonyOS má totiž „skĺbiť“ vývojárov aplikácií pre rôzne platformy a produkty pod jednu strechu. Druhým dychom v súvislosti s „kópiou Androidu“ však treba dodať, že Huawei tieto tvrdenia pravidelne vyvracia.

HarmonyOS je na ceste. Kedy sa ho dočkáme?

V priebehu včerajšieho dňa spoločnosť Huawei okrem toho, že predstavila smartfón Mate X2, druhú generáciu skladateľných smartfónov, tak niekoľko slov venovala aj operačnému systému HarmonyOS.

Spoločnosť konkrétne prezradila, že s oficiálnou distribúciou HarmonyOS pre prvé vlajkové smartfóny začne už v apríli. Teda o necelé dva mesiace. Jedným z prvých smartfónov, ktoré dostanú aktualizáciu, bude už vyššie spomínaný Mate X2. Rovnako však môžeme očakávať, že aktualizácia neobíde ani smartfóny ako P40, či Mate 40 a ďalšie vlajkové modely výrobcu. Prípadne aj model smartfónu P50, ak ho spoločnosť stihne dovtedy predstaviť. Do úvahy rovnako prichádza, že by mohlo ísť o veľkolepé divadlo, ak by sa uvedenie tohto zariadenia spojilo spolu s uvoľnením HarmonyOS. Nechajme sa prekvapiť.

Nový operačný systém má mimochodom okrem smartfónov do budúcnosti poháňať aj ďalšie druhy produktov. Od chytrých áut, cez nositeľnú elektroniku, až po chytré televízie (pozn. redakcie: v nich je už dnes prítomný), či ďalšie domáce spotrebiče. Spoločnosť verí, že sa im podarí vytvoriť 1-operačný systém pre všetky IoT produkty.

Zároveň však treba dodať, že uvoľnenie oficiálnej verzie operačného systému pre prvé smartfóny sa bude týkať len vybraných trhov, najmä Číny. V našom regióne však môžeme očakávať v približne rovnakom čase, že bude sprístupnená vývojárska verzia OS. Slovenská pobočka Huaweiu nám v minulosti rovnako prezradila, že prípadný prechod z Androidu na HarmonyOS nebude povinným, ale dobrovoľným. Mimochodom, dovoľte nám dať do pozornosti zoznam smartfónov, pre ktoré sa očakáva, že bude nový operačný systém vo finálne dostupným (pozn. redakcie: nejde oficiálny zoznam zariadení).

Ako je to s vami, rozmýšľate nad potenciálnou aktualizáciou vášho Androidu na HarmonyOS? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close