Hviezdy tvorené temnou hmotou? Nepravdepodobné, ale nie nemožné

Podarí sa nám niekedy odhaliť záhadnú temnú hmotu?

Cierna hmota_vesmir
Zdroj: NASA / hubble telescope

Vedci už dlhú dobu vedia, že galaxie, planéty a hviezdy, ktoré sú tvorené „normálnou“ hmotou, tvoria len 20% všetkej hmoty vo vesmíre. Kde je teda zvyšok? Podľa súčasných teórií tvorí zvyšok temná hmota, ktorá je pre vedcov stále veľkou záhadou. Nevedia ju pozorovať, no všímajú si, ako svojou gravitáciou vplýva na svoje okolie a aj na hmotu, ktorú môžeme vo vesmíre bez problémov pozorovať.

Preto sú vedci presvedčení, že temná hmota naozaj existuje a dokonca môže držať galaxie po kope a dávať vesmíru štruktúru. Lenže ako by mohla temná hmota vyzerať? Normálna hmota je vo vesmíre zastúpená prostredníctvom galaxií, hviezd a planét, mohla by sa temná hmota správať rovnako? Téme sa venuje YouTube kanál SciShow Space.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

To, či by mohli existovať hviezdy, alebo galaxie z temnej hmoty je otázka, o ktorej sa vo vedeckej komunite stále diskutuje. Neexistuje jednoznačná odpoveď, no už len tým, že sa vedci zaoberajú touto témou im umožňuje lepšie chápať správanie temnej hmoty. Na definitívnu odpoveď si ale budeme musieť s najväčšou pravdepodobnosťou počkať ešte niekoľko rokov, pretože nemáme žiadne tušenie, ako by temná hmota mohla vyzerať.

Hviezdy z temnej hmoty

Predpokladá sa, že temná hmota môže byť tvorená zatiaľ neobjavenými časticami. Jediný definitívny dôkaz o jej existencii je záhadný zdroj gravitácie v galaxiách, ktorý nemôžeme vidieť. Prečo ho nemôžeme vidieť? Temná hmota neabsorbuje, nevylučuje, ale ani neodráža žiadny druh svetla, či žiarenia. Práve preto nie je pravdepodobné, že by vo vesmíre existovali hviezdy, ktoré sú tvorené len z temnej hmoty.

Hviezdy vznikajú vtedy, keď sa do seba zrúti oblak plynu. Funguje to tak, že najprv musia atómy v oblaku vychladnúť. Počas procesu chladnutia sa zmenšujú ich vibrácie, čo im umožňuje dostať sa bližšie a bližšie k sebe. Keď sa dostanú dostatočne blízko, tlak je obrovský a začne sa jadrová fúzia, čím dôjde ku zrodu hviezdy. Temná hmota nevylučuje, ani neprijíma žiarenie, čo znamená, že nemôže chladnúť, ale nemôže sa ani zahrievať. Tým pádom nemá predpoklady na to, aby sa z nej vytvorila hviezda. Vedci však priznávajú, že o temnej hmote toho veľa nevedia.

Ak by existoval spôsob, ako obísť problém teploty, temná hmota by mohla vytvoriť niečo, čo sa podobá na hviezdu. V roku 2007 bola publikovaná štúdia, ktorá sa zameriavala na hypotetickú časticu neutralino. Vedci vytvorili model, ktorý popisoval, čo sa stane, ak sa tieto dve častice zrazia. Hypoteticky dôjde k obrovskému úniku energie a tento proces by mohol viesť k vzniku objektu, ktorý by sa na hviezdu podobal.

Štúdia z roku 2007 tvrdí, že častice neutralino by sa mohli zrážať v normálnom oblaku plynu. Energia, ktorú by zrážkou vylúčili by bola pohltená oblakom, ktorý by žiaril v infračervenom spektre. Ich výskum nedokazuje existenciu hviezd z temnej hmoty, avšak ak by tieto hypotetické objekty existovali, mohli by sa správať rovnako. Vďaka tomu môžu mať vedci aspoň malú predstavu o tom, aký jav majú vo vesmíre hľadať.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre