SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Hviezda, ktorá prežila svoju smrť, prekvapuje astronómov: Takéto niečo ešte nevideli!

Po explózii, ktorá mala zničiť bieleho trpaslíka, vedcov čakalo mimoriadne prekvapenie.

Biele trpaslíky, jadrá mŕtvych hviezd, niekedy ukončia svoj život enormnou explóziou, ktorú astronómovia nazývajú supernova. Nemusí to tak ale byť vždy, čo dokazuje aj nový výskum z University of California Santa Barbara. Astronómom sa podarilo objaviť hviezdu, ktorá svoju smrť „hrala“ a následne začala svietiť oveľa jasnejšie, informuje portál Science Alert.

Zvláštnu supernovu s označením SN 2012Z pozorovali vedci pred desiatimi rokmi. Explózia sa odohrala v blízkej špirálovitej galaxii NGC 1309 a podľa všetkého mala kozmická explózia značiť koniec tejto hviezdy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Po získaní posledných dát Hubblovho ďalekohľadu sme očakávali jeden z dvoch možných scenárov. Buď hviezda explodovala a neuvidíme nič, alebo ju tam nájdeme, čo by znamenalo, že explodovala iná hviezda,“ vyjadril sa Curtis McCully z University of California Santa Barbara.

Vedci ale objavili niečo, čo nikto neočakával. Namiesto normálnej hviezdy, ktorá by bola dôkazom omylu, vedci objavili prežívajúcu hviezdu, ktorá svietila oveľa jasnejšie. Výsledky tejto štúdie prispievajú ku kopiacim sa dôkazom o tom, že biele trpaslíky môžu nejakým spôsobom prežiť svoju „smrť“.

Kozmická záhda

Biele trpaslíky vznikajú po zániku hviezd podobných nášmu Slnku. Keď sa hviezde minie palivo, najprv sa premení na červeného obra a expanduje, následne odhodí vonkajšie vrstvy a ostane po nej len jadro o veľkosti Zeme – biely trpaslík. Biele trpaslíky nemajú hmotnosť na to, aby mohla v ich vnútorných vrstvách prebiehať jadrová fúzia. Predpokladá sa, že po veľmi dlhej dobe vychladnú a premenia sa na chladný zhluk hmoty.

Množstvo bielych trpaslíkov sa však nachádza v binárnych sústavách, teda obiehajú okolo ďalšej hviezdy, ktorej môžu kradnúť hmotu. Ak sa hmotnosť bieleho trpaslíka dostane za kritickú hodnotu, spustí sa reťazová reakcia končiaca obrovskou explóziou – supernovou. Explózie bielych trpaslíkov sa označujú ako Ia supernovy a zvyčajne po explózii neostane po mŕtvej hviezde nič, len oblak plynu unikajúci preč. Objavujú sa aj Iax supernovy, ktoré nie sú tak spektakulárne.

Hviezda po svojej smrti začala žiariť ešte jasnejšie
Zdroj: The Astrophysical Journal (Curtis McCully et. al.)

SN 2012Z je dôkazom toho, že biely trpaslík môže ostať nepoškodený aj po tom, ako exploduje v termonukleárnej reakcii. Astronómovia zatiaľ netušia, prečo biely trpaslík prežil a svieti ešte jasnejšie než predtým. Niektorí špekulujú, že menšia supernova nebola dostatočne silná na to, aby vymrštila materiál do vesmíru. Namiesto toho ho len „zamiešala“ a po čase sa opäť spojil dokopy vytvárajúc paradoxne väčšieho a jasnejšieho bieleho trpaslíka.

Takýto biely trpaslík má síce väčšiu veľkosť, no menšiu hustotu. Zároveň tým že je väčší pôsobí, že žiari oveľa jasnejšie. Astronómovia sa pozrú lepšie na tieto „nepodarené supernovy“ a pokúsia sa zistiť, čo robí supernovu úspešnou a čo naopak vedie k oveľa slabšej explózii.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close