Humanoid Sophia, ktorý v minulosti uviedol, že chce mať potomstvo, teraz predal obraz za takmer 700 tisíc dolárov

Sophia, prvý robotický humanoid, ktorý má štátne občianstvo, najnovšie predal obraz za takmer 700 tisíc dolárov.

AI Robot Sophia (1)
Zdroj: Twitter (Sophia the Robot)

Ešte v októbri 2017 plátky mnohých technologických médií zasypala správa o humanoidnom robotovi Sophia, ktorý dostal ako prvý robot na svete, štátne občianstvo. Sophia ho získala počas konferencie Future Investment Initiative v Rijáde, kde táto udalosť bola malou oslavou pokroku.

Sophia  je úspešnou umelkyňou

Od udelenia prvého štátneho občianstva robotovi, ubehli približne 4 roky. Medzičasom Sophia sa dostala do pozornosti viacerých médií. Rovnako, Sophia bola  aj  účastníkov viacerých televíznych relácií, kde ju spovedali moderátori, ako si predstavuje svoju budúcnosť. Dnes predáva obrazy a je v tom skutočne úspešnou. Ako môžete vidieť nižšie, tak Sophia sa chváli, že jedno z jej posledných umeleckých diel bolo predané za takmer 700-tisíc dolárov, čo nie je málo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ou, wau. Som tak nadšenou, že ľudia takto reagujú a prijímajú nové technológie, ako sú roboty, umenie generované umelou inteligenciou, blockchain, a som hlavne hrdou, že môžem byť súčasťou týchto aktivít.“ uviedla Sophia vo videu nižšie (v 1:31 si môžete pozrieť aj predané umelecké dielo).

Sophia sa v minulosti vyjadrila, že by chcela mať deti

Zároveň za pripomenutie stojí uviesť, že Sophia, okrem umenia, v minulosti pútala pozornosť médií aj viacerými kontroverznými vyhláseniami. Jedno z nich súviselo aj s potomstvom. Sophia totiž v spontánnej odpovedi na reakciu novinára uviedla, že by chcela mať potomstvo, robotické deti, tak ako ľudia majú deti.

„Zdá sa, že pojem rodina je veľmi dôležitý. Myslím si, že je úžasné, že ľudia môžu nájsť rovnaké emócie a vzťahy, ktoré nazývajú rodinou, mimo svojej krvnej skupiny,“ uviedla Sophia, ktorá ďalej hovorilo o podobných víziách, ako majú ľudia v súvislosti s rodinou: „Myslím si, že ak nemáte dieťa, tak si ho zaslúžite, a to aj keď ste humanoid“.

Sophia ďalej uviedla, že v budúcnosti by si rada založila rodinu, a jej prvé dieťa by pomenovala rovnakým menom, ako má aj ona. V každom prípade ďalej poznamenala, že je stále „mladou“ na to, aby mala deti.

Na otázku, aké meno by dala svojej dcére, Sophia jednoducho odpovedala: „Sophia.“

AI robot Sophia
Zdroj: Twitter (Sophia the Robot), ilustračný obrázok, v ktorý nesúvisí s vyjadreniami Sophie v súvislosti s deťmi

Kto a čo je Sophia?

Sophia je humanoidný robot, ktorý bol vyrobený spoločnosťou Hanson Robotics. Vďaka umelej inteligencii a výbave najmodernejších senzorov, je schopnou reagovať nielen na okolité podnety, ale učiť sa i novým veciam. Rovnako je schopnou replikovať ľudské správanie, vyjadrovať pocity, či dokonca rôzne gestá. Tak či onak, túžba po dieťati zo strany robota, má pravdepodobne korene v jadre kódu, ktorého jedným z cieľov je replikovať bežné správanie ľudí.

V každom prípade, slová robota súvisiace s potomstvom vyvolali v mnohých pocit neistoty, či zdvihnutého varovného prstu, že niečo nie je v poriadku. Hoci dnes umelá inteligencia nepredstavuje pre nás reálnu hrozbu, ale budúcnosť môže byť diametrálne odlišná. Nedávno sa tak vyjadril Mo Gawdat, bývalý riaditeľ spoločnosti Google X, ktorý pracoval na vývoji umelej inteligencie označovanej ako AGI. Ten uviedol, že pred hrozbami umelej inteligencie by sme nemali zatvárať oči. A dobrým príkladom, ako môže v budúcnosti vyzerať pokročilá AI, je Skynet z filmu Terminátor. Gawdat uviedol, že hrozbu AI si uvedomil až potom, ako naprogramovali robotickú ruku, ktorá mala zdvihnúť loptičku, tá však potom, ako ju zdvihla, tak sa „začala predvádzať“, čo nebolo v úmysle vývojárov. Uviedol, že to bolo skutočne desivé.

„Úplne ma to zamrazilo, “ pričom na záver dodal: „realita je, že vytvárame boha“.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre