HuaweiSpravodajstvo

Huaweiu tečie do topánok. V domácej Číne už nie je číslo 1. V januári ho predbehol tento výrobca!

Huawei bol v domácej Číne predbehnutý. Vyhliadky do budúcnosti nie sú zatiaľ ružovými.

Sankcie zo strany amerických úradov vytvárajú na Huawei obrovský tlak. Ešte v druhej polovici minulého roka spoločnosť musela dokonca predať dcérsku značku Honor, aby zabezpečila jej prežitie. Posledný kvartál minulého roka rovnako priniesol viacero prekvapení, hoci mnohé z nich boli očakávané. Išlo konkrétne o významný pokles predaja smartfónov, a to nielen na globálnom, ale aj na domácom trhu, kde síce spoločnosť zostala aj naďalej trhovým lídrom, ale už s minimálnym náskokom 2% pred druhým najväčším domácim výrobcom smartfónov.

Išlo konkrétne o spoločnosť Oppo, ktorá v medziročnom porovnaní kvartálov dodala na trh o +23% zariadení viac, zatiaľ čo Huawei dodal o -44% smartfónov menej.

Trhovým lídrom už nie je Huawei, ale Oppo

Najnovšie analytická spoločnosť counterpointresearch publikovala správy odzrkadľujúce dodávky smartfónov za prvý mesiac tohto roka v Číne, teda za január. 

Z publikovaných čísiel vyplýva, že v januári na čínskom trhu dominovala spoločnosť Oppo, ktorá dodala celkovo 21% smartfónov. Druhou najúspešnejšou spoločnosťou bola spoločnosť Huawei, ktorá dodala na trh „len“ 20% zariadení. Len pre zaujímavosť, v priebehu prvého kvartálu minulého roka, Huawei dodal na trh 41% zariadení. Prepad dodávok zariadení je teda vskutku obrovským. Oppo sa tak po prvýkrát vo svojej histórii stal najväčším predajcom zariadení na území Číny. Čo sa týka surových čísiel, ktoré by odhalili objem dodaných smartfónov, tak na tie bola spoločnosťou Counterpointresearch skúpou.  Nižšie si môžete pozrieť vývoj predaja smartfónov spoločnosti Oppo mesiac po mesiaci od júla 2020.

Cina vyvoj predaja smartfonov Oppo
Zdroj: counterpointresearch

Analytici spoločnosti pokles predaja smartfónov spoločnosti Huawei pripisujú najme sankciám zo strany amerických úradov, ktoré obmedzujú spoločnosti nakupovať komponenty do smartfónov vyrábané americkými technológiami. Ide tak napríklad o procesory, ktoré sú aktuálne pre Huawei nedostatkovým tovarom.

„Spoločnosť Huawei spolu s firmou HONOR neustále strácala svoj podiel na čínskom trhu v dôsledku nedostatku komponentov po amerických sankciách a menšieho počtu nových uvedení na trh. Jeho inventár pre kľúčové komponenty sa vyčerpal a nebude môcť získať komponenty pre 5G smartfóny. Viac ako 65% zariadení predaných v Číne v 4. štvrťroku 2020 bolo schopných 5G. Akákoľvek absencia modelov 5G znižuje adresovateľnú veľkosť trhu spoločnosti Huawei v Číne, zatiaľ čo absencia služieb Google robí to isté pre 4G zariadenia.“ píše analytici v publikovanej správe.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close