Huawei predstavil HarmonyOS. Ponúka funkcie, ktoré budú chcieť aj Android používatelia!

Huawei predstavil HarmonyOS. Rovnako ukázal ako tento operačný systém prepája zariadenia naprieč rôznymi kategóriami.

Huawei HarmonyOS_predstavenie iperacneho systemu
Zdroj: YouTube (Huawei)

HarmonyOS je operačný systém, o ktorom sa aktívne hovorí už bezmála dva roky. Spoločnosť v rámci jeho predstavenia uviedla, že na ňom pracuje oveľa dlhšie, približne 5 rokov. Ak HarmonyOS ponúkne všetko, čo Huawei ukázal, tak musíme povedať, že Android bude mať čo robiť, aby si udržal svoju popularitu.

HarmonyOS pre smartfóny nie je len o smartfónoch

Hoci dnešný deň mal patriť výlučne smartfónom, tak tomu nebolo celkom tak. Dôvodom je, že Huawei nehovoril len o prepojení smartfónu s ďalšími zariadeniami využívajúcimi HarmonyOS, ale aj o prepojeniach ďalších druhov zariadení s HarmonyOS medzi sebou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Poďme však pekne po poriadku. Spoločnosť Huawei v úvode konferencie ukázala niekoľko noviniek súvisiacich výlučne so smartfónmi. Vo veľkej miere išlo napríklad o nový Kontrolný panel, prostredníctvom ktorého môže používateľ spárovať svoj smartfón s inými chytrými zariadeniami. Napríklad s čističkou vzduchu, inteligentnou lampou a podobne.

Huawei_konrol panel
Zdroj: YouTube (Huawei)

Jednou z ďalších zaujímavých noviniek sú nové možnosti interakcií s widgetami. Napríklad v prípade, ak máte v smartfóne nainštalované viaceré aplikácie so zameraním na hudbu, tak používateľ môže s nimi pracovať cez jeden widget. Rovnako používateľ podľa publikovaných náhľadov, bude mať k dispozícii aj možnosť streamovania zvuku do rôznych zariadení z jednotlivých aplikácií prostredníctvom widgetu. Napríklad, ak budete mať k telefónu pripojené slúchadlá a reproduktor, tak si budete môcť vybrať zariadenia, v ktorom bude prebiehať prehrávanie zvuku.

Huawei hovorí o novom kontrolnom panely ako o nástroji, prostredníctvom ktorého môžu používatelia pohodlne kontrolovať a ovládať pripojené zariadenia.

HarmonyOS: Funkcia „Super zariadenia“

Čo je však jednou z najzaujímavejších funkcií nového operačného systému, je schopnosť vytvorenie jedného „Super zariadenia“. Vytvorenie tohto „Super zariadenia“ je možné pomocou jednoduchého spárovania telefónu s ďalšími zariadeniami, napríklad s notebookom, chytrým televízorom, slúchadlami a podobne.

Huawei HarmonyOS_Super zariadenie
Zdroj: YouTube (Huawei)

Pomocou tejto funkcie bude komunikácia medzi zariadeniami bohatšou. Napríklad v prípade prepojenia smartfónu s chytrým televízorom a Bluetooth slúchadlami, bude môcť používateľ jednoduchým potiahnutím dvoch ikon k sebe začať streamovať zvuk z televízora cez slúchadlá, namiesto klasického reproduktoru. Smartfón v tomto prípade zohrá akúsi rolu „sprostredkovateľa“.

HarmonyOS_Superzariadenie_2_prepojenie dalsich zariadeni
Zdroj: YouTube (Huawei)

Samozrejme, nie je to len o prenose zvuku, ale aj o ďalších funkciách. Používatelia budú môcť pomocou jedného kliknutia vytvoriť napríklad prepojenie medzi smartfónom a tabletom, či počítačom. Následne používateľ bude môcť medzi zariadeniami zdieľať dáta, napríklad fotografie a všetko to bude možné pomocou pretiahnutia súboru z jedného adresára do druhého. Rovnako nechýba ani možnosť spúšťania aplikácií zo smartfónu v rozhraní počítača pričom používateľ môže s nimi interagovať cez počítač.

HarmonyOS_komunikacia medzi smartfonom a pocitacom
Zdroj: YouTube (Huawei)

Domovská obrazovka ponúka viacero zaujímavých funkcií

Huawei ďalej ukázal viacero chytrých funkcií, napríklad, keď zlúčite jednu aplikáciu na domovskej obrazovke do druhej a vytvoríte tak priečinok, tak systém vám ponúkne vytvorenie priečinkov naprieč všetkými aplikáciami podľa toho, akého sú druhu.  To samozrejme nie je všetko.

HarmonyOS_uvodna obrazovka
Zdroj: YouTube (Huawei)

Nová domovská obrazovka v prevedení Harmony OS je prehľadnejšia ako kedykoľvek predtým. Potiahnutím nahor máte možnosť vygenerovať widgety služieb, ktoré zobrazujú v reálnom čase ľahko prístupné informácie alebo služby bez toho, aby ste museli otvárať samotnú aplikáciu, píše Huawei v publikovanej tlačovej správe.

HarmonyOS umožňuje aplikáciám “cestovať” medzi rôznymi zariadeniami

Spoločnosť ďalej hovorila o zaujímavej technológií, ktorá umožňuje pokračovať v práci s aplikáciou na ďalšom zariadení. Huawei hovorí, že pomocou pár klikov budete môcť preniesť obrazovku vášho smartfónu spolu s aplikáciou do druhého zariadenia, kde budete môcť s aplikáciou ďalej pracovať v reálnom čase presne tam, kde ste prestali. Rovnako však treba dodať, že nepôjde len o komunikáciu medzi smartfónom a napríklad notebookom, či chytrým televízorom, ale medzi viacerými druhmi zariadení využívajúcimi HarmonyOS.

Huawei okrem iného dodáva, že telefóny s novým operačným systémom dokážu udržať rýchlosť čítania a zápisu informácií na rovnakej úrovni, ako v novom telefóne, a to aj po 36 mesiacoch používania. Samotné predstavenie HarmonyOS si môžete pozrieť vo videu nižšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre