Hodinky Amazfit Verge Lite: Prekvapia nie len skvelou výdržou batérie, ale aj kvalitným spracovaním | RECENZIA

Amazfit Verge Lite od Xiaomi sú jedny z najdostupnejších a najmodernejších športových hodiniek na trhu. Prečítajte si našu recenziu.

Xiaomi Amazfit Verge Lite recenzia_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Pred takmer dvomi týždňami nám do redakcie prišli na testovanie ďalšie inteligentné hodinky, opäť od overeného a stále viac obľúbeného čínskeho výrobcu Xiaomi. Tentokrát sme sa bližšie pozreli na vcelku dostupné inteligentné hodinky Amazfit Verge Lite, ktoré boli predstavené len pred niekoľkými mesiacmi. Podľa výrobcu majú hodinky excelovať hneď vo viacerých oblastiach, pričom najhlavnejšou má byť netradične dlhá výdrž batérie. Po ich intenzívnom testovaní sa teda poďme pozrieť na to, ako dopadli hodinky v našom teste a čo sme si na nich počas testovania obľúbili, poprípade, čo nám na hodinkách chýba.  Hodinky sme si zakúpili zo zahraničného e-shopu Geekbuying.com, z  ktorého nám prišli po 4 dňoch od objednania.

Amazfit Verge Lite – z EU skladu za 85.63 eur so zľavovým kupónom „3JB6CLOO“ s expresným dodaním

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Balenie a prvé pocity

Čo sa balenia hodiniek Amazfit Verge Lite týka, nemám sa na čo sťažovať. Samotná krabička sa nesie v celku tradičnom, minimalistickom duchu – klasické Xiaomi. Vnútri balenia sa taktiež nenachádzajú žiadne zbytočnosti. Nájdete tam hodinky s ochrannou fóliou na obrazovke, potrebnú dokumentáciu a šikovnú nabíjačku s klasickou USB koncovkou. Čo ma na hodinkách naozaj ihneď potešilo, bolo ich naozaj rýchle zapnutie a nastavenie, ktoré trvalo naozaj maximálne pár minút a z môjho pohľadu išlo o najrýchlejšie nastavenie a synchronizáciu hodiniek so smartfónom spomedzi všetkých hodiniek, ktoré sa mi kedy dostali pod ruky. 

Xiaomi Amazfit Verge Lite recenzia_balenie
Zdroj: Vosveteit.sk

Výnimočne kvalitné spracovanie

amazfit verge lite_opt
Zdroj: vlastný

Z dizajnového hľadiska ma hodinky zaujali už na samotných fotografiách na e-shopoch, ktoré často vytvárajú mylný obraz o danom produkte. Moje očakávania tým pádom neboli príliš vysoké, keďže som mal v rukách už niekoľko “čínskych” hodiniek, ktoré nie vždy budili pocit naozaj kvalitného produktu. Hodinky Amazfit Verge Lite ma ale naozaj príjemne prekvapili a to nie len použitými materiálmi, či dizajnom, ale aj dokonalým spracovaním. Použité plasty a silikónový náramok nebudia vôbec dojem lacnejšieho produktu, podobne je to aj pri ich spracovaní. Veľkou výhodou hodiniek je, že sú matné a nikde, teda okrem displeja, nemajú zbytočné lesklé plochy, ktoré v prípade plastov často vytvárajú nepekné dizajnové prvky. Hodinky ma prekvapili aj pri samotnom nosení. Ich nosenie som si veľakrát ani neuvedomil a to na hodinky vôbec nie som zvyknutý. Silikónový náramok je príjemne flexibilný a tak vám neprekáža ani v prípade, keď máte hodinky dotiahnuté o niečo pevnejšie, napríklad pri športovej aktivite. 

Nádherný a energeticky úsporný displej

Displej inteligentných hodiniek zväčša spomínam priamo v dizajne samotných hodiniek, no v tomto prípade by som sa chcel displejom zaoberať o čosi rozsiahlejšie. Doposiaľ sa mi pod ruky dostávali iba lacnejšie inteligentné hodinky a náramky, ktoré často z hľadiska zobrazovacích schopností nijako neexcelujú. Hodinky Amazfit Verge Lite ma však presvedčili o tom, že AMOLED displej je jedným z hlavných kritérií, ktoré by ste mali pri svojich budúcich hodinkách brať ako samozrejmosť. Jeho čitateľnosť je vynikajúca aj pri priamom slnku (priložené fotografie sú výrazne skreslené), čo ma naozaj prekvapilo. V spolupráci so svetelným senzorom sa ale zároveň nemusíte báť nechceného nočného “oslepovania”. Z hľadiska veľkosti či funkčnosti displeja im nemám vôbec čo vytknúť. 1,3-palcový displej s rozlíšením 360 x 360 pixelov je naozaj výborne responzívny a zároveň dostatočne kvalitný na to, aby sa na ňom mohli zobrazovať aj naozaj podrobné grafy, či detaily o aktivitách a podobne. 

A na záver sa dostávame ku najväčšej výhode AMOLED displeja a tou je neuveriteľná úspora energie. Hodinky vďaka nemu vydržia neporovnateľne dlhšie, ako bežné hodinky s LCD displejom, ktorý boli štandardom ešte pri predošlých generáciách. Za skvelú výdrž iste nemôže iba samotný displej, no v spojení s najnovšími technológiami a štandardmi, napríklad Bluetooth 5.0, je výdrž hodiniek naozaj úctyhodná, pričom výrobca udáva výdrž na úrovni 20 dní. Z vlastnej skúsenosti vám ale môžem potvrdiť, že výdrž 390 mAh batérie môže byť aj výrazne dlhšia, ak sa nerozhodnete používať niektoré vybrané funkcie. Hodinky aktuálne používam už viac ako 10 dní, pričom využívam ich plný potenciál – zapnuté všetky funkcie, senzory, či ďalšie vymoženosti. Aplikácia ma už hneď počas nastavovania upozornila na to, že vybrané funkcie môžu zásadne znížiť výdrž batérie, no ak človek nechodí behať, či bicyklovať so zapnutým GPS naozaj každý deň po dobu niekoľkých hodín, nemá fyzicky ako znížiť výdrž batérie tak, aby klesol pod spomínaných 20 dní. Po viac ako 10 dňoch totižto hodinky stále ukazujú až 60 percent, pričom kapacita klesne každý deň o zhruba 2-3 percentá ak nepoužívate GPS.

„Klasická“ dávka funkcií

Ďalej sa bližšie pozrieme na funkcie samotných hodiniek, ktoré v tejto cenovej kategórii beriem ako štandardnú výbavu. Určite vyzdvihnem špičkový snímač srdcového tepu, ktorý funguje naozaj dobre aj pri športových aktivitách. Jeho nastavenie je pritom naozaj flexibilné, za čo môže najmä výborná softvérová výbava. Tá ide ruka v ruke aj s ďalšími výbornými funkciami, pričom určite vyzdvihnem spánkový monitoring, ktorý môžem označiť za najlepší, s ktorým som mal doteraz dočinenia. Ďalej spomeniem aj počítadlo krokov, viacero predvolených športových režimov, ako aj výborne spracované počasie, notifikácie, či možnosť ovládania hudby. Čo ma na hodinkách v tejto súvislosti trošku sklamalo, je absencia režimov pre plávanie aj napriek tomu, že hodinky spĺňajú stupeň ochrany IP68.

Vynikajúce používateľské prostredie

Ako som už naznačil vyššie, softvérová výbava hodiniek ide ruka v ruke so samotným hardvérom a hodinky Amazfit Verge Lite sú na tom vynikajúco aj v tejto oblasti. Používateľské prostredie je naozaj príjemné, rýchle a intuitívne. Nič nehľadáte zbytočne dlho, všetko nájdete behom niekoľkých sekúnd. Vzhľad budíkov nebudí dojem ako by ste mali hodinky z inej dimenzie, podobne sú na tom aj niektoré aplikácie, ako spomínaný monitoring tepu, prehľad o aktivitách, či počasie, ktoré je spracované naozaj perfektne. Okrúhly displej často spôsobuje výrobcom problémy pri optimalizácii prostredia, no Xiaomi to má jednoducho v malíčku. Na obrazovku hodiniek sa napríklad v prípade počasia zmestí naozaj obrovské množstvo informácií a to bez použitia akýchkoľvek malých čísel, či písmen – pripadá mi to, že “číňania” v tomto prípade naozaj vedia, čomu človek prikladá najväčšiu váhu. 

Podobne ako v prípade softvérovej výbavy na hodinkách musím vyzdvihnúť aj aplikáciu Mi Fit, ktorú zrejme väčšina z fanúšikov spoločnosti Xiaomi pozná veľmi dobre. Preto o nej neplánujem písať zbytočne veľa a moje pocity z nej zhrniem do pár viet. Aplikácia Mi Fit určite patrí medzi najlepšie “fitness” aplikácie pre hodinky spomedzi všetkých výrobcov. Konfigurácia hodiniek je prostredníctvom appky naozaj rýchla a jednoduchá, ponúka obrovské množstvo detailných prehľadov a grafov, či už o vašom spánku, srdcovom tepe, fyzických aktivitách, či vybraných cieľoch. Osobne by som najviac vyzdvihol práve prehľad o spánku, ktorý vo mne budí dojem, že všetky doterajšie hodinky, ktoré som testoval, si údaje o spánku cucali náhodne z prsta.

Záver

Moje pocity z hodiniek ste zrejme “nasali” už prostredníctvom jednotlivých odsekov vyššie, takže ich zhrniem iba naozaj stručne. Hodinky Amazfit Verge Lite sú naozaj skvelé športové hodinky, ktoré zabezpečujú naozaj kvalitný prehľad o všetkých vašich fyzických aktivitách. Osobne by som ich odporučil každému človeku, ktorý nerád vysedáva celé hodiny na gauči. Z vlastnej skúsenosti som si všimol, že pozeranie sa na niektoré údaje človeka jednoducho dotlačia ku tomu, aby sa občasne v práci ponaťahoval, či aspoň raz za deň šiel na krátku prechádzku, poprípade aby si šiel zabehať, alebo zabicyklovať. Ak prihliadneme na ich cenu, môžeme hovoriť o naozaj dostupných športových hodinkách, ktoré vám za pomerne nízku cenu poskytnú tie najnovšie technológie. Ak vás hodinky zaujali a zvažujete ich kúpu, určite vám odporúčame využiť nižšie uvedené exkluzívne zľavy na e-shope Geekbuying.com, z ktorého sme si  hodinky zaobstarali. 

Amazfit Verge Lite – z EU skladu za 85.63 eur so zľavovým kupónom „3JB6CLOO“ s expresným dodaním

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre