HISTÓRIA Samsungu: Ako sa zo spoločnosti venujúcej sa potravinám stal najväčší výrobca smartfónov na svete

Začiatky neboli vôbec ľahké. Pozrite si cesta, ktorou si prešla spoločnosť počas svojej existencie až po súčasnosť.

Samsung
Zdroj: flickr.com (Kārlis Dambrāns), úprava Vosveteit.sk (CC BY 2.0)

Samsung je juhokórejskou spoločnosťou so širokým zameraním svojho portfólia predaja. Patrí medzi najväčšie podniky krajiny vytvárajúc pätinu exportov s hlavným zameraním na elektroniku, ťažký priemysel, konštrukciu a obranu. Medzi iné odvetvia Samsungu patrí poisťovníctvo, reklama a zábavný priemysel. Ako dokáže spoločnosť fungovať úspešne v takom rozsahu podnikania?

Začiatky

Spoločnosť Samsung vznikla v roku 1938 a jej zakladateľom bol Byung-Chull. Ak ste si mysleli, že Samsung sa od začiatku profiloval ako obchod s elektronikou či podobným tovarom, tak Vás budeme musieť sklamať. Spoločnosť totiž obchodovala s rezancami a iným tovarom vyrobeným v meste Taegu, ktorý distribuovala po okolí a neskôr do ďalších provincií.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Neskôr spoločnosť rástla a expandovala do Soulu v roku 1947, ale opustila ho po vypuknutí Kórejskej vojny. Po vojne Lee založil cukrovú rafinériu v meste Busan, ešte pred tým ako začal s predajom textíilií a stavaním vtedy najväčšieho mlynu s vlnou v krajine.

Táto diverzifikácia odvetví stála za úspešnou stratégiou Samsungu, ktorý sa neskôr rozšíril na trh s poisťovníctvom a realitami. Po vojne sa spoločnosť zamerala na znovuvybudovanie Kórey, najmä jej industralizáciu.

1960 – 1980

V 60. rokoch Samsung vstúpil na trh s elektronikou s viacerými divíziami:

  • Samsung elektronické divízie
  • Samsung elektromechanika
  • Samsung polovodiče & telekomunikácie

Počas tohto obdobia začalo partnerstvo Samsung so Sanyo, ktoré „vydláždilo“ cestu pre výrobu televízorov, mikrovlniek a iných spotrebných produktov.

V roku 1970 Samsung-Sanyo vytvorilo svoje prvé čiernobiele televízory a rozšírilo svoju výrobu do sektorov stavania lodí, petrochemikálií a leteckých motorov. Samsung okrem toho v ďalšej dekáde vyrábal farebné televízory, chladničky, kalkulačky a klimatizácie. V roku 1978 prekročila spoločnosť miľník vyrobených 5 miliónov televizorov.

V roku 1974 boli založené Samsung Heavy Industries, jedny z doteraz najväčších lodných spoločností na svete.

1980 – 2000

V roku 1980 vstúpil Samsung na pole telekomunikačného hardvéru odkúpením Hanguk Jeonja Tongsin. Postupne od skladania telefónnych rozvádzačov sa Samsung preorientoval na výrobu telefónov. 

V 80. rokoch prichádza expanzia na trhy v Nemecku, Portugalsku a New Yorku. 1982 sa začala výroba tlačiarní a 1983 výroba osobných počítačov. V roku 1984 predaje spoločnosti prekročili jeden trilión wonov.

V roku 1985 sa stali lídrami vo výrobe polovodičov.

V roku 1987 umiera zakladateľ spoločnosti Lee Byung-chul. V jeho odkaze a práci pokračuje jeho syn Lee Kun-hee.

V roku 1990 sa Samsung stal lídrom vo výrobe procesorov a začal s výrobou digitálnych TV.

V neskorých 90. rokoch spoločnosť začala investovať do dizajnu a výroby komponentov pre iné spoločnosti. Cieľom bolo stať sa svetovým najväčším výrobcom spotrebnej elektroniky.

Od roku 2000 až po súčasnosť

Samsung vstúpil na trh s telefónmi s modelom SPH-1300, jedným z prvých dotykových zariadení v roku 2001. Okrem toho v roku 2005 spoločnosť vyvinula telefón s rozpoznávaním hlasu. V roku 2011 vychádza Galaxy SII nasledovaný Galaxy SIII v ďalšom, jedným z najobľúbenejších svetových smartfónov. V roku 2012 sa stal Samsung najväčším výrobcom telefónov na svete.

Samsung Galaxy M30
Zdroj: Youtube (GSMArena Official)

Spoločnosť počas svojej histórie značne investovala do rôznych startupov, ktoré pomáhajú spoločnosti diverzifikovať svoju ponuku, napríklad v oblasti zdravotnej techniky, smart TV, OLED displejov, smart domácností, tlačiarní, cloud riešení, platobných možností a umelej inteligencie.

V roku 2014 Samsung predstavil zariadenie Gear VR založené na virtuálnej realite použiteľné s Galaxy Note 4. V roku 2015 mal Samsung viac patentov ako ktorákoľvek iná americká spoločnosť (7500). V roku 2017 dostali povolenie od vlády na testovanie samoriadiacich áut.

roku 2018. Okrem toho bolo v roku 2018 oznámená expanzia vo výrobe obnoviteňej energie a zamestnaním ďalších viac ako 40 000 zamestnancov počas následujúcich troch rokov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre