Spravodajstvo

Hackeri z Anonymous zahlcujú IT kapacity Ruska: Kybernetické útoky pribúdajú ako huby po daždi!

Anonymous zaneprázdňuje nielen ruské vládne inštitúcie, ale aj miestne firmy. Nie je dňa, kedy sa nenabúrali do systémov významných organizácií.

Hackerský kolektív Anonymous je ako nezastaviteľný vlak. V priebehu posledných dní sa im podarilo nabúrať do systémov ruskej banky JSC Bank PSCB, ktorú vo veľkej miere využívajú miestni oligarchovia. Okrem iného zverejnili menný zoznam viac ako 600 agentov FSB a získali prístup k serverom viacerých veľkých ruských spoločnosti. Zdá sa, že ich útoky neutíchajú, ba naopak, pribúdajú. V súvislosti s kybernetickým útokom na miestu banku treba uviesť, že hackeri sú aj naďalej v systémoch banky, ktorá ich doposiaľ nedokázala odstrihnúť. Ako informuje hackerská skupina NB65, ktorá je zodpovedná za útok, tak najnovšie komunikujú pomocou chatu so zákazníkmi spoločnosti.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hackerská útoky na Rusko pribúdajú ako huby po daždi

Anonymous len niekoľko hodín dozadu oznámili, že sa im podarilo nabúrať do serverov spoločnosti Tendertech. Ide o firmu, ktorá sa špecializuje na spracovávanie finančných a bankových dokumentov v mene jednotlivých spoločnosti. Tendetech spolupracuje s bankami ako Transcapitalbank, Bank Uralsib, Bank Soyuz, RGS Bank, Bank ZENIT, či Otkritie Bank. Ako píšu hackeri v statuse nižšie, tak verejnosti sprístupnili okolo 426 tisíc e-mailových správ, ktorých celková veľkosť je približne 160 GB dát.

Hackeri ďalej zverejnili približne 15 600 e-mailových správ zo spoločnosti GUOV i GS. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o konštrukčnú spoločnosť, ktorá pracuje na projektoch v záujme ruského ministerstva obrany. Ďalej treba spomenúť, že založená bola v roku 2020 a je vo vlastníctve ruského ministerstva obrany. Najčerstvejšie e-mailové správy, ktoré boli zverejnené, sú z 13. apríla tohto roka.

Anonymous okrem iného znepríjemňuje život aj ďalším miestnym spoločnostiam, ktoré svojimi aktivitami priamo, či nepriamo podporujú konflikt na Ukrajine. Napríklad, hackerský kolektív AnonZeus v priebehu niekoľkých hodín dozadu znefunkčnil stránky spoločnosti Uralvagonzavod, ktorá vyrába bojové tanky. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o jednu z najväčších spoločnosti svojho druhu na svete.

Útoky hackerov smerovali okrem iného aj mimo Ruska a to na Bielorusku. Podarilo sa im nabúrať do systémov spoločnosti Synesis Surveillance System. V tomto prípade zverejnili 1,2 GB dát videových záznamov a údajov o monitorovacom systéme ako takom.

Pridružená hackerská skupina GhostSec ďalej ohlásila, že získala prístup do IT systémov spoločnosti Metrospetstekhnika. Ide o firmu, ktorá spravuje systém metra naprieč Moskvou.

Rovnako treba spomenúť, že hackeri v posledných dňoch získali dáta aj zo spoločnosti, ako sú Gazregion (ktorá sa venuje výrobe plynovodov), Neocom Geoservice (ktorá vyhľadáva ropu a plyn) a ďalších. Záverom treba uviesť, že Anonymous deklarovali, že útoky na Rusko budú aj naďalej pretrvávať a to až do doby, kým nestiahnu vojakov z Ukrajiny.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close