Spravodajstvo

Google zvažuje, že pre časť používateľov spoplatní výsledky vyhľadávania. Zaplatili by ste za toto?!

Za Google vyhľadávanie si možno už čoskoro zaplatíme. Spoločnosť zvažuje, že spoplatní funkcie, ktoré sú poháňané umelou inteligenciou.

Ak chceme čokoľvek zistiť, väčšinou zapíname Google a pýtame sa ho, čo máme na srdci. Tento vyhľadávač je s nami už roky, no zdá sa, že ho čakajú výrazné zmeny. Hoci zatiaľ nie je nič isté, v budúcnosti by sme si za jeden z najikonickejších vyhľadávačov mohli platiť.  

Portál Gizchina dáva do pozornosti správu portálu Financial Times, v ktorej sa objavujú náznaky toho, že Google rozmýšľa o výraznej zmene vyhľadávača a spomína sa v nej aj spoplatnený model. Google zarába primárne na reklamách, no spoločnosť má aj niekoľko platených produktov. Vyhľadávanie ale bolo dostupné zdarma už od svojich počiatkov.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V posledných rokoch sme si mohli všimnúť vzostup umelej inteligencie. Odborníci sú toho názoru, že AI modely by mohli v budúcnosti úplne vyradiť tradičné vyhľadávače. Spoločnosti sa pretekajú v tom, ktorá prinesie viac AI produktov na trh a Google nie je výnimkou. Ako prvé nám priniesla model Bard a teraz máme k dispozícii model Gemini.  

Čo sa ale týka spoplatneného vyhľadávania, tam Google uvažuje o AI poháňanom vyhľadávači. Znamená to, že za príplatok by mali užívatelia k dispozícii pri vyhľadávaní niekoľko prémiových AI funkcií. Táto možnosť sedí so súčasnou stratégiou spoločnosti. Už teraz totiž Google ponúka za poplatok funkcie umelej inteligencie Gemini v Gmaili alebo Google Dokumentoch. Tieto funkcie ale nemajú vplyv na vyhľadávanie.  

Zariskuje Google?

Už teraz sa spoločnosť zahráva s umelou inteligenciou vo vyhľadávači. Systém Search Generative Experience – SGE, sa už objavil niekoľkokrát, no stále nie je dostupný širokej verejnosti. Spoločnosť zistila, že podporiť vyhľadávanie pomocou umelej inteligencie si vyžaduje viac výpočtovej sily. To samozrejme niečo stojí v porovnaní s „obyčajnými výsledkami“. Práve preto nemusí byť pre Google veľmi výnosné poskytnúť SGE zadarmo. Experti vysvetľujú, že v tomto smere má väčší význam poskytnúť vyhľadávanie cez umelú inteligenciu za poplatok. 

“Momentálne Google len skúma túto alternatívu a žiadne konkrétne rozhodnutie ešte nepadlo. Dobrou správou je, že štandardný vyhľadávač nebude spoplatnený. Ak ale budete chcieť využívať umelú inteligenciu, budete si musieť zaplatiť,” píše portál Gizchina.  

Vyhľadávanie pomocou umelej inteligencie môže pomôcť hlavne užívateľom. AI model vám poskytne informácie bez toho, aby ste sa museli preklikávať stránkami. Zároveň ale môžeme hovoriť o obrovskom mínuse pre online spravodajské a iné portály. Umelá inteligencia môže vytiahnuť ich text a zhrnúť ho užívateľovi bez toho, aby si človek otváral stránku. Mnohé portály poskytujú svoj obsah zadarmo a žijú z reklamy. Toto by mohlo výrazne ohroziť ich činnosť.  

Podľa odborníkov Google nebude priveľmi riskovať. Môžeme očakávať nejaké zmeny, ale nie niečo také, čo by zmenilo jadro toho, ako vyhľadávanie funguje.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close