SpravodajstvoTechnológie

Google predstavuje súrodenca umelej inteligencie Gemini: AI model Gemma je ľahší, no prekonáva aj väčšie modely

Google predstavuje AI model Gemma, ktorý je dostupný aj pre vývojárov.

Spoločnosť Google predstavila novú generáciu AI modelov Gemma, ktoré spoločnosť postavila na rovnakých modeloch, na akých vznikla aj umelá inteligencia Gemini. Gemma má byť rodina ľahších, no výkonnejších AI modelov. Popri tom Google vydal aj nástroje, ktoré majú pomôcť vývojárom pri aplikovaní umelej inteligencie do svojich aplikácií.  

Google vydáva AI model Gemma v dvoch veľkostiach, Gemma 2B a Gemma 7B. Ako sme už naznačili, Gemma zdieľa technické a infraštrukturálne komponenty s umelou inteligenciou Gemini, ktorá je momentálne najväčším a najvýkonnejším modelom Googlu. Gemma preto ponúka špičkový výkon a najväčšou výhodou tohto modelu je, že zvládne fungovať aj na výkonnejšom laptope alebo stolovom počítači.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Umelá inteligencia Gemma výrazne prekonáva aj väčšie modely vo všetkých kľúčových benchmarkoch. Pritom však dodržiava naše prísne štandardy pre bezpečné a zodpovedné výsledky,” tvrdí Google.  

Ako pri trénovaní každého AI modelu, aj Gemma mala k dispozícii obrovský dataset. Google však z trénovacích dát vylúčil niektoré osobné a citlivé dáta. Po natrénovaní modelu ho AI experti vyladili interakciou a spätnou väzbou od človeka. Nakoniec experti z Googlu otestovali aj to, či má umelá inteligencia Gemma nejaké bezpečnostné medzery. Skúšali aj či vie pomôcť kyberzločincom.  

Umelá inteligencia Gemma je dostupná aj pre verejnosť a môžete si ju natrénovať sami na vlastných dátach tak, aby ste si ju prispôsobili na vlastné použitie.  

“Umelá inteligencia Gemma bola postavená komunitou vývojárov a výskumníkov podporujúcich vývoj umelej inteligencie. Gemmu si môžete vyskúšať zdarma cez Kaggle, Colab notebooks a za 300 dolárov ku nej získajú prístup aj užívatelia Google Cloud,” vysvetľuje Google.  

Ľahší model prekonáva aj väčšie umelé inteligencie

Ak vás zaujíma, ako táto umelá inteligencia pracuje, stačí sa pozrieť na AI model Gemini. Obe technológie vznikali na rovnakých princípoch a teda budú vykazovať určité podobnosti v tom, ako operujú. Ako Google uviedol, Gemma prekonala v testoch aj niektoré väčšie AI modely.  

Google sa snaží dodržiavať striktné princípy pri vývoji umelej inteligencie. Technologický gigant si je vedomý, že pokroky v oblasti AI môžu vyvolať ako údiv, tak aj obavy. Ani experti zatiaľ nevedia povedať kam vývoj umelej inteligencie bude smerovať, preto je dôležité, aby lídri v tejto oblasti presadzovali zodpovedný vývoj tejto technológie.  

Dnes už niet najmenších pochýb o tom, že umelá inteligencia bude mať v našej budúcnosti oveľa väčšie miesto, než je tomu teraz. Gemma je jasným príkladom technológie napredujúcej rapídnym tempom. Rovnako je to aj s nadchádzajúcou Windows 11 aktualizácia, ktorá chce ešte viac previazať počítače s AI technológiou.  

Môžeme očakávať, že už čoskoro sa o niečo podobné pokúsi aj Google, aj keď v tomto smere skôr vidíme integráciu umelej inteligencie s operačným systémom Android.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close