APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Google začal upozorňovať používateľ na nové pravidlá ohľadne úložného priestoru pre službu Google Fotky

Google začal aktívne upozorňovať na nadchádzajúce zmeny. Koho sa budú týkať a ako vás ovplyvnia?

Ešte v novembri minulého roka spoločnosť Google prostredníctvom svojho blogu informovala, že v dohľadnej dobe zmení podmienky používania služby Google Fotky v súvislosti s bezplatným úložným priestorom. Najnovšie spoločnosť začala o nových podmienkach aktívne informovať prostredníctvom upozornenia v rozhraní aplikácie.

Čo sa mení v súvislosti s úložným priestorom a pre koho?

Ako môžete nižšie vidieť, tak Google začal postupne notifikovať používateľov služby Google Fotky o nadchádzajúcich zmenách, ktoré naberú účinnosť od 1. júna 2021, teda približne o 3 mesiace. Čo sa však mení a pre koho?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nuž, odpoveďou je, že zmeny sa dotknú všetkých používateľov služby Google Fotky, resp. Google Drive. Doposiaľ bolo možné zálohovať fotografie vo vysokom rozlíšení bez obmedzení. To sa však zmení od 1. júna. Ako môžete nižšie v notifikácii čítať, tak nové fotografie, či videá vo vysokej kvalite, sa budú započítavať do 15GB bezplatného ukladacieho priestoru. Google konkrétne píše:

„Od 1. júna 2021 sa budú nové fotky a videá zálohované vo vysokej kvalite započítavať do 15GB bezplatného ukladacieho priestoru vášho účtu Google. Chceli sme vás informovať v dostatočnom predstihu, pretože  z vášho zariadenia sa zálohuje vo vysokej kvalite a táto zmena sa vás bude týkať.“

Google okrem iného informuje používateľov aj o odhade, koľko im aktuálne dostupný voľný priestor vystačí. Ide však o orientačný odhad, ktorý je tvorený na základe predošlej aktivity. Zároveň treba dodať, že fotografie, či videá nahrané do 1. júna, sa nebudú započítavať do bezplatného úložného priestoru.  Inými slovami, obmedzenia sa budú týkať len nového obsahu, ktorý bude do služby nahraný po spomínanom dátume.

Google Fotky_odhad kolko mi vydrzi ulozny priestor
Zdroj: Vosveteit

Pre používateľov to v praxi bude znamenať, že ak vyčerpajú následne voľný priestor, tak si budú musieť doplatiť niekoľko € mesačne za dodatočný úložný priestor. V prípade, ak potrebujete zistiť, koľko úložného priestoru vám v bezplatnom režime ešte zostáva, tak vám dávame do pozornosti tento článok.

Aké majú používatelia dostupné riešenia?

Ako z oznámenia plynie, tak zmeny sa dotknú len nahrávaného obsahu vo vysokej kvalite. Háčik je však v tom, že aktuálne nastavenia aplikácie umožňujú nahrávať len fotografie v pôvodnej kvalite, alebo vo vysokej kvalite. Teda momentálne neexistuje možnosť, ako môžete „obísť“ nové pravidlá prostredníctvom zníženia kvality nahrávaného obsahu. Inými slovami to v praxi znamená, že bezplatný úložný priestor vyčerpáte skôr, či neskôr. Následne po vyčerpaní úložného priestoru si budete musieť doplatiť malý poplatok (1,99€/mesačne), za dodatočný priestor.

Kvalita fotiek_zaloha_Google Fotky
Zdroj: Vosveteit.sk

Alternatívnym riešením je zmena zálohovacej služby. Napríklad na OneDrive, ktorý ak si platíte Office, ponúka 1TB úložného priestoru. Alebo do úvahy pripadá ešte záloha prostredníctvom počítača. Najlepším riešením za týmto účelom je služba Takeout.google.com  od Google, ktorá umožňuje vytvorenie zálohy jednotlivých služieb od spoločnosti Google.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close