SpravodajstvoTechnológie

Google vyvinul nový kodek Lyra, ktorý zlepší kvalitu hovorov. Uvoľňuje ho pre všetkých. V čom je iný?

Nová technológia nájde využitie hlavne v regiónoch, kde pokrytie signálom nie je dostatočne kvalitné.

Slabý mobilný, či internetový signál, môže vo výraznej miere ovplyvniť kvalitu hovoru. Google ešte vo februári predstavil pre službu Google Duo nový audio kodek Lyra. Jeho hlavnou výhodou je, že ponúka vyššiu kvalitu prenosu zvuku pri nižších šírkach pásma. Znamená, že je vhodný pre použitie pri menšej kvalite pokrytia signálom, resp. pri pomalom internete.

Nový kodek Lyra zvýši kvalitu prenosu zvuku

Najnovšie spoločnosť ohlasuje, že tento nový kodek sprístupňuje pre vývojárov tretích strán. Upozorňuje na to portál androidcentral.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Minulý rok ukázal, aká dôležitá je online komunikácia pre náš život. Nikdy predtým nebolo dôležitejšie navzájom si jasne porozumieť online, bez ohľadu na to, kde ste a aké sú podmienky siete. Preto sme vo februári predstavili Lyru: revolučný nový zvukový kodek využívajúci strojové učenie na výrobu vysoko kvalitných hlasových hovorov. Ako časť nášho úsilia spraviť tie najlepšie kodeky univerzálnymi, sprístupňujeme Lyru ako open source, aby sme umožnili vývojárom prepojiť ich aplikácie s Lyra…“ písala  Google vo svojom blogu, kde predstavuje tento nový kodek.

Samotný kodek je výnimočný tým, že umožňuje komprimovať a dekódovať zvuk pomocou generatívneho modelu, čo je typ modelu strojového učenia. V praxi to znamená, že umožňuje prenášať porovnateľnú kvalitu zvuku so súčasnými technológiami už pri rýchlosti 3 kb/s.

Táto technológia je preto vhodnou na využitie v lacných smartfónoch, či v oblastiach, kde pokrytie signálom nie je tak kvalitné. Google zdôrazňuje dôležitosť technológií ako Lyra, najmä na rozvíjajúcich sa trhoch, ktoré nemajú vysokú rýchlosť internetu v čase, keď sa práca z domu stala normou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close