ANDROIDAPLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

Google vymazal 25 populárnych aplikácií z obchodu Play, ktoré kradli prihlasovacie údaje k Facebooku

Z Google Play bolo odstránených 25 škodlivých aplikácií

Boj so škodlivým softwarom je ako nekonečný príbeh. Odstránite jednu škodlivú aplikácie,  ale medzičasom sa objavia ďalšie dva. Najnovšie bezpečnostná spoločnosť Evina objavila vcelku „bohatú“ nádielku škodlivých aplikácií, ktoré obsahujú malware, ktorého účelom je získanie prihlasovacích údajov do sociálnej siete Facebook.

25 škodlivých aplikácií

Aplikácie, na ktoré poukazujú analytici sú vcelku populárnymi. Dokopy boli stiahnuté viac ako 2-miliónkrát, čo nie je zanedbateľné číslo.

Výskumníci tento malware opisujú tak, že po tom ako sa Vám nainštaluje do smartfónu, tak pri otvorení aplikácie Facebook, sa Vám prekryje okno ďalším, ktoré na prvý pohľad vyzerá ako prihlasovacie okno do Facebooku. Následne, ak používateľ vyplní svoje prihlasovacie údaje, tak dôjde na pozadí k odoslaniu týchto informácií na server útočníkov.

Lionel Ferri, Evina CTO hovorí: „Je to podvodná technika, ktorá upozorňuje na nebezpečenstvo a odráža, aké dôležité je chrániť sa. Facebook ju nedokáže identifikovať, pretože malware sa pri spustení zobrazuje pred legitímnou aplikáciou“.

malware_prihlasovacie udaje k facebooku
Zdroj: evina.com

Zoznam škodlivých aplikácií si môžete pozrieť nižšie.

Zoznam skodlivych aplikacii_evina
Zdroj: evina.com

V súčasnosti by už mali byť problémové aplikácie odstránené z obchodu. Zároveň treba dodať, že tomuto typu útoku sa je vcelku ťažko vyhnúť, najlepším riešením je však prihlasovacie sa pomocou dvojfaktorovej autentifikácie. Ide síce o krok navyše, ktorý môže byť otravným, ale na druhej strane viete tak vo výraznej miere predísť prípadným nepríjemnostiam  spojených s ukradnutím, či so zneužitím účtu.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close