APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Google uvoľňuje novú verziu prehliadača Chrome. Pozrite si prehľad noviniek, mnohé z nich oceníte

Chrome 84 prináša viacero žiadaných funkcií

Google začína postupne uvoľňovať novú verziu prehliadača Chrome (84), ktorá je vcelku nabitou novými funkciami. Na tému upozorňuje portál  9to5google.com.

Koniec rušivým notifikáciám

Google príchodom verzie 84 konečne zatočí s rušivými notifikáciami a ďalšími povoleniami zo stránok, ktoré opakovane vyskakujú. Cieľom tohto opatrenia je spraviť jednotlivé upozornenia menej rušivými.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ďalej, Google už dlhšiu dobu pracoval na tom, aby znížil vyťaženie CPU a spotrebu energie pri prehliadaní internetu. Nová verzia prehliadača je schopná zistiť, ak je nejaké okno prekryté iným, aby pozastavila aktivitu kariet na pozadí. Táto funkcia však nebude dostupnou hneď pre všetkých, ale jej distribúcia je rozdelená do dvoch verzií prehliadača – 84 a 85.

Prehliadač vo verzii 84 ponúka podporu rozhrania API WEB OTP (jednorazové heslo), v ktorom prehliadač automaticky vyplní heslo z 2FA (ide o dvojfaktorovú autentifikáciu) prijaté prostredníctvom SMS správy. Internetový prehliadač automaticky vysunie panel, v rámci ktorého budete môcť povoliť, alebo zamietnuť vyplnenie hesla.

automaticke vyplnenie 2FA hesla
via 9to5google.com

Google ďalej vylepšil implementáciu rozhrania Web Animations API. V praxi to znamená, že prehliadač bude schopný lepšie vyčistiť a odstrániť animácie, aby ušetril pamäť a zlepšil výkon.

Bezpečnejšie sťahovanie

Najčastejším spôsobom, ako sa do zariadenia dostáva škodlivý software je, že si ho stiahneme. Aspoň čiastočne tomuto chce Google v novej verzii prehliadača Chrome zabrániť. V praxi sa to pretaví do toho, že Chrome bude varovať používateľov o tom, že sťahujú rôzne inštalačné súbory, ako napríklad EXE, APK a podobne cez protokol http už aj zo zabezpečených stránok. V prípade, ak by takáto situácia nastala, tak uvidíte notifikáciu ako môžete vidieť nižšie.

Chrome_zablokovanie stahovania suborov http cez https stranky_verzia 84
via 9to5google.com

Ďalšia novinka, ktorá v prehliadači Chrome pribudne, je podpora „Wake Lock API“.  Vo svojej podstate bude robiť to, že webové stránky pri dlhšej neaktivite budú môcť poslať požiadavku, aby počítač neprešiel do režimu spánku.

Chrome_funkcia aby pocital nepresiel do spanku rezimu
Zdroj: Google

Používatelia si budú môcť po novom vytvoriť z progresívnych webových aplikácií skratky, ktoré si budú môcť umiestniť napríklad do ponuky Štart, pripnúť si ich na panel nástrojov a podobne.

Chrome weobve aplikacia_moznost pripnutia
Zdroj: Google via 9to5google.com

Kompletný prehľad zmien si môžete pozrieť vo videu nižšie, ktoré publikovala spoločnosť pri príležitosti uvoľnenia verzie prehliadača 84.

Zdroj: Chrome

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close