Google údajne platí Apple nemalé peniaze za to, aby bol v prehliadači Safari predvoleným vyhľadávačom

Google si údajne kupuje lepšie pozície pre svoj vyhľadávač, aby bol preferovaným

Apple vs Google.jpg
Zdroj: Vosveteit.sk

Hoci Google a Apple sa javia ako dvaja rivali, tak opak je pravdou. V mnohých oblastiach spolu kooperujú, pričom obe strany z tejto spolupráce profitujú.

Aktuálne britská agentúra Competition and Markets Authority prešetruje dohodu medzi spoločnosťami Apple a Google, ktorá spočíva v tom, že v iPhone telefónoch je prednastavený vyhľadávač Google.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Publikovaná správa, na ktorú poukazuje portál TheVerge naznačuje, že na základe tejto kooperácie vzniká pre nových hráčov v oblasti vyhľadávania prekážka, ktorá ich obmedzuje pri vstupe na trh.

Dochádza k potláčaniu hospodárskej súťaže?

Podľa dostupných správ táto dohoda medzi oboma spoločnosťami nie je zadarmo. Google mal spoločnosti Apple v priebehu minulého roka zaplatiť nemalí obnos peňazí za to, že bol uprednostňovaním vyhľadávačom. Regulačné orgány sa preto obávajú, že takéto dohody môžu potláčať hospodársku súťaž.

„Vo vyhľadávaní spoločnosť Google uzavrela dohody so spoločnosťou Apple a s mnohými ďalšími výrobcami smartfónov, na základe ktorých týmto partnerom vypláca časť výnosov z reklamy plynúcej z vyhľadávaní výmenou za to, že vyhľadávač Google je na popredných pozíciách medzi možnosťami v zariadeniach. Rozsah týchto platieb je pozoruhodný a ukazuje hodnotu, ktorú spoločnosť Google pripisuje týmto predvoleným pozíciám. V roku 2019 spoločnosť Google zaplatila za predvolené pozície iba vo Veľkej Británii približne 1,2 miliardy GBP, z čoho veľká väčšina bola spoločnosti Apple zaplatená za predvolenú hodnotu v prehliadači Safari…“ píše sa v publikovanej správe.

Spoločnosť Google je v dôsledku možných dohôd dlhodobo pod drobnohľadom viacerých organizácií. V rámci Európskej únie napríklad od 1. marca nemôže byť Google predvoleným vyhľadávačom v nových Android zariadeniach. V súčasnosti majú používatelia pri prvom zapnutí zariadenia na výber z viacerých vyhľadávačov. Zároveň však treba dodať, že možnosť „bojovať“ so spoločnosťou Google nie je zadarmo. Všetky vyhľadávače, ktoré sú v ponuke, museli prejsť aukciou a vyhrať ju.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre