Google skomplikuje platby mobilom cez Google Peňaženku. Zavádza novinku, ktorá sa vám nemusí páčiť

Na uskutočnenie platby nebude stačiť len priložiť smartfón k terminálu. Po novom budete musieť overiť aj svoju identitu a to aj pri malých nákupoch.

Google penazenka
Zdroj: mundissima / Shutterstock.com

Mnohí z nás už nepoužívajú namiesto hotovosti používajú na platenie smartfón, v ktorom majú nahratú platobnú kartu. Jednou z vôbec najpoužívanejších aplikácií, ktoré slúži na realizáciu platieb, je Google Peňaženka. Samotné pridanie karty do aplikácie trvá len niekoľko desiatok sekúnd.

Ak ste si zvykli, že ste prišli do obchodu a priložili ste smartfón k čítačke kariet, zaplatili ste a išli ste si po svojom, tak vás čaká zmena.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Google najnovšie upozorňuje, že bude vyžadovať overenie identity a to aj pri nízkych platbách. Doposiaľ stačilo pri platbe do 20€ smartfón len zobudiť a priložiť ho k terminálu a v priebehu pár sekúnd došlo k platbe. Po novom tomu tak ale nebude.

Spoločnosť na stránke podpory hlási, že na to, aby ste vykonali platbu a to v ľubovoľnej výške, tak budete musieť overiť, že ste to skutočne vy a to prostredníctvom jedného z dostupných spôsobov. Znamená to, že smartfón aj pri nízkych platbách, budete musieť regulárne odomknúť. Časť používateľ bude zároveň vyzvanou, aby overili svoju identitu aj v procese platby.

„Čoskoro vám z vašej kreditnej a debetnej karty nebudeme účtovať maloobchodné platby, pokiaľ ste nedávno nepoužili spôsob overenia, ako je odtlačok prsta alebo PIN. Niektorí používatelia už budú musieť absolvovať overenie, aby mohli uskutočniť platbu. Ak sa zobrazí výzva na overenie totožnosti, pred uskutočnením platby dokončite vo svojom zariadení kroky overenia.“, približuje Google na stránke podpory.

Svoju identitu budete môcť potvrdiť cez PIN, vzor, heslo, odtlačok prsta sken očnej dúhovky a cez funkciu 3D odomknutia tváre. Overenie identity nebude možné cez 2D odomykanie tvárou alebo zámkami obrazovky, ako je inteligentné odomknutie alebo odomknutie klepnutím.

Kedy sa táto novinka dostane do praxe v plnej paráda v našom regióne, nevieme presne povedať. Ale vzhľadom na to, že sa upozornenie objavilo aj na slovenskej mutácii stránky podpory, predpokladáme, že je to otázka najbližších dní, nanajvýš týždňov.

Bude toto nové pravidlo pre vás obmedzujúce alebo nie? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre