Spravodajstvo

Google sa dohodol na vyplácaní licenčných poplatkov francúzskym médiám. Nastane podobná situácia aj v iných krajinách EÚ?

Po uzatvorení zmluvy s danou spravodajskou organizáciou bude Google jej články uverejňovať v novom produkte News Showcase.

Francúzske spravodajské weby a celkovo celý spravodajský priemysel v tejto krajine hlási malé, no za to naozaj podstatné víťazstvo nad nadnárodným gigantom Google. Francúzskym regulačným úradom sa podarilo spoločnosť Google dotlačiť ku tomu, aby pri vybraných produktoch musela uzatvoriť zmluvu so spravodajskými webmi, ktorým bude platiť adekvátnu finančnú čiastku za použitie článkov z tohto webu. Už pri prvom pohľade na tieto nové a zásadné informácie sa nazdáva, že ide o silný precedens, ktorý by mohol rozhýbať regulačné úrady aj v iných krajinách Európskej únie.

O licenčné poplatky sa mediálne domy usilujú už niekoľko rokov

I keď si to spoločnosť Google nechce za žiadnu cenu pripustiť, jej postavenie na trhu v online vyhľadávaní je chcene či nechcene monopolné a v online priestore, či už vo vyhľadávaní alebo inzercii, jednoducho nemá konkurenciu. Takéto postavenie je však nevýhodou práve pre mediálne domy, ktoré sa už roky snažia o to, aby americký softérový gigant musel platiť licenčné poplatky v prípade, keď na svojich weboch a produktoch indexuje spravodajské články podliehajúce autorským právam. Google však doposiaľ v EÚ neurobil žiadny ústupok, aby aspoň čiastočne vyhovel spravodajským portálom. Dobrým príkladom je prípad z roku 2014, kedy Španielsko prijalo právne predpisy, ktoré by Google prinútili platiť španielskym spravodajským portálom. Odpoveď spoločnosti Google bola jasná – nič také sa jednoducho nestane, keďže krátko potom natvrdo v Španielsku zastavila produkt Správy Google.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na kľučkovanie spoločnosti Google si posvietili francúzske úrady

Aktuálna situácia vo Francúzsku však nie je ráznou zmenou názoru zo strany spoločnosti Google. O čiastočné obídenie pravidiel sa totižto spoločnosť Google pokúsila už v roku 2019, kedy vo Francúzsku začala platiť nová smernica EÚ o autorských právach. Pomocou nej chceli francúzske úrady donútiť Google, aby začal platiť licenčné poplatky, respektíve aby uzatvoril dohodu s jednotlivými spravodajskými portálmi. Bohužiaľ pre spravodajcov, Google nové pravidlá obišiel tým, že vo svojich produktoch začal zobrazovať iba nadpisy článkov a nie aj ich úryvky.

Francúzske regulačné úrady si však v posledných mesiacoch zrejme na kroky Googlu posvietili bližšie, čo vyústilo v pokarhanie spoločnosti Google, keďže podľa regulačných úradov išlo o zneužitie monopolnej pozície na trhu. Podľa francúzskeho úrady pre hospodársku súťaž bola dohoda, ktorú spoločnosť Google ponúkala spravodajským portálom jednoducho neprijateľná. Google totižto podľa úradov portálom ponúkal iba dve možnosti – buď budeme vaše stránky indexovať bez poplatkov, alebo ich nebudeme indexovať vôbec. Už pri pohľade na tieto dve možnosti je ale každému jasné, že ide o zneužitie svojho postavenia, ktoré je taktiež v rozpore s francúzskymi zákonmi.

Dohoda je na svete

Najnovšie správy Francúzska však znamenajú pre miestne spravodajské domy dobré správy, i keď bližšie detaily zatiaľ stále nepoznáme. Francúzske úrady totižto spoločnosti Google nariadili, aby so spravodajskými portálmi viedla „rokovania v dobrej viere“ s cieľom dohodnúť sa na výške poplatkov, pričom úrady dali jasne najavo, že suma nemôže byť nulová.

„Odmena stanovená v licenčných zmluvách medzi každým vydavateľom novín a spoločnosťou Google je založená na kritériách, ako napríklad príspevok k politickým a všeobecným informáciám, denný objem publikácií alebo mesačné internetové publikum,“ uvádza Google vo svojej tlačovej správe.

Výška samotných licenčných poplatkov pre francúzske weby, ktoré sú súčasťou Alliance de la Presse d´Information Générale (APIG), zatiaľ známa nie je no asi sa to ani tak skoro nedozvieme. Zároveň však treba dodať, že nové licenčné pravidlá platia iba pre indexovanie spravodajských portálov v rámci nového produktu s názvom News Showcase, ktorý má priniesť čitateľom ešte bohatší obsah, ako ostatné produkty spoločnosti Google.

Čo takéto rozhodnutie znamená pre ostatné krajiny v Európskom spoločenstve, respektíve pre všetky spravodajské weby pôsobiace v krajinách EÚ? Keďže EÚ už pomerne dlhé roky zbrojí aj práve proti monopolnému postaveniu gigantov ako Google, je možné, že situácia vzniknutá vo Francúzsku bude precedensom pre ostatné regulačné úrady v členských krajinách EÚ. Základným pilierom úspechu pre členské štáty je však prijatie smernice EÚ ohľadom autorských práv z roku 2019.

Zdroj: Arstechnica

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close