Google po vzore svojej konkurencie možno vymení procesory Qualcomm za iné

Google má údajne v pláne nahradiť procesory Qualcomm vlastným riešením

Google Pixel telefon
Zdroj: flickr.com (Tinh tế Photo) (Public domain)

Najnovšie správy hovoria, že spoločnosť Google je vskutku zaneprázdnenou, dôvodom je, že spoločnosť údajne pracuje na vývoji vlastných čipov pre svoje smartfóny Pixel a Chromebooky. Na tému upozorňuje zahraničný portál techadvisor.co.uk.

Google má pracovať na vlastných procesoroch

Kódové označenie pripravovaných procesorov je podľa všetkého Whitechapel a podľa zdrojov portálu, procesory sú navrhované v spolupráci s kórejským výrobcom smartfónov, spoločnosťou Samsung. Procesory, ktoré vyvíja Google by mali byť údajne založené na 5nm výrobnom procese. Tento typ procesorov sme mimochodom zatiaľ v smartfónoch ešte nevideli.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zdroj portálu ďalej hovorí, že prvý funkčný prototyp tohto procesora spoločnosť vytvorila len v nedávnej minulosti a zároveň dodáva, že  by mohol byť prvýkrát použitý v smartfónoch v priebehu budúceho roka. Znamenalo by to, že by sme ho mohli tak vidieť v zariadeniach z modelovej rady smartfónov Pixel 6, ktorá by už tak nebola poháňané procesormi spoločnosti Qualcomm (minimálne v prípade najvýkonnejšieho modelu). Očakáva sa, že Google v tomto roku predstaví zariadenie Pixel 5, ktoré bude poháňané procesorom Snapdragon 865. Okrem iného predstavené by mali byť aj zariadenia strednej triedy, ktoré by mali byť vybavené procesormi Snapdragon 765 alebo 765G.

Stojí za týmto krokom drahý procesor Qualcomm Snapdragon 865? Môžeme len špekulovať

Súčasný vlajkový procesor Qualcomm Snapdragon 865 je drahším, ako tomu bolo po minulé roky. To je aj dôvodom, prečo mnohé vlajkové lode vrátane zariadení ako OnePlus 8, Xiaomi Mi 10, Galaxy S20 (v USA) a ďalšie,  atakujú v tomto roku historické maximá. Jedným z dôvodov, prečo sú tohtoročné vlajkové lode tak drahými je aj to, že Qualcomm pri predaji procesora Snapdragon 865 núti aj ku kúpe špeciálneho 5G modemu X55, ktorý nie je priamou súčasťou procesora. To aj jeden z dôvodov, prečo viacerí výrobcovia pri predstavení viacerých prémiových zariadení siahli po procesore Snapdragon 765G (napríklad spoločnosť HMD predstavila vlajkovú loď Nokia 8.3 s týmto procesorom).

Hoci prípadná strata partnerstva pre spoločnosť Qualcomm by nebola z pohľadu predajov zariadení tak katastrofálnou, tak druhým dychom treba dodať, že v tomto prípade ide skôr o prestíž.

Mimochodom, svoje vlastné procesory vyvíja aj spoločnosť Huawei, ide konkrétne o procesory (HiSilicon) Kirin, ktoré lemujú ako vlajkové lode, tak aj smartfóny strednej triedy. Ďalším hráčom, ktorý funguje so svojimi procesormi, je spoločnosť Samsung. Tá však v závislosti od regiónu využíva bud svoje riešenie v podobe procesorov Exynos alebo riešenie od spoločnosti Qualcomm. Okrem iného svoje vlastné procesory využíva aj druhý najväčší predajca smartfónov na svete, spoločnosť Apple (podľa posledných dát zverejnených k februáru 2020).

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre