Google Assistant prichádza s viacerými zásadnými novinkami! Tu je prehľad všetkých nových funkcií
Konverzácie s Google Assistantom budú po novom oveľa natívnejšie. Novinkou je aj možnosť naučiť asistenta vyslovovanie mien kontaktov.
Hlasový asistent od spoločnosti Google, ktorý je dostupný na zariadeniach s operačným systémom Android, ale i ďalších napríklad domácich inteligentných zariadeniach, prichádza so zásadnými novinkami. Nové funkcionality majú výrazne uľahčiť konverzovanie s asistentom ako aj využívanie niektorých už zabudovaných funkcií.
„Aby ste mohli robiť veci s Asistentom Google, musí vám rozumieť – musí rozpoznávať slová, ktoré hovoríte, aj vedieť, čo máte na mysli. Malo by sa to prispôsobiť vášmu spôsobu rozprávania a nemalo by to vyžadovať, aby ste hovorili správne slová v správnom poradí,“ informuje spoločnosť Google vo svojom najnovšom blogu.
Naučte Google výslovnosť mien vo vašich kontaktov
Google Assistant doposiaľ nepatril medzi dobrých „poslucháčov“ napríklad pri vytáčaní kontaktov na vašom smartfóne. Pomerne často dochádzalo ku misinterpretácii niektorých kontaktov, najmä v prípade, že išlo o jedinečné mená. Používatelia s bohatším zoznamom kontaktov sa však mohli stretnúť aj s tým, že asistent nedokázal dôkladne identifikovať rozdiely medzi niektorými podobnými kontaktmi. Najnovšie vylepšenia však zásadne redukujú chybovosť a pri dôkladnom nastavení by ste sa v budúcnosti mohli vyhnúť akýmkoľvek nepríjemnostiam.
Asistent totižto najnovšie ponúka možnosť naučenia výslovnosti jednotlivých kontaktov tak, aby ich dokázal rozpoznať vždy presne tak, ako sa mená daných kontaktov píšu. Počas nastavovanie jednotlivých výslovností tak bude asistent dôkladne načúvať, aby si výslovnosť daného mena zapamätal. Výhodou je tak nie len spomínané lepšie rozpoznávanie týchto mien, ale aj ich následná korektná výslovnosť. Ako sa dalo očakávať, táto funkcia je momentálne dostupná iba pre angličtinu.
Inteligentné rozpoznávanie kontextu
Ďalšie vylepšenie sa týka nastavovania budíkov cez hlasového asistenta. Mnoho používateľov totižto využíva budíky, respektíve časovače pri rôznych príležitostiach v rovnakom čase. Jeden časovač na pripomenutie večere, druhý na to, aby ste deťom pripomenuli, že si majú robiť domáce úlohy. Kto by si však pamätal presnú frázu, akou časovač pôvodne nastavoval? Ak vám daná fráza vypadla z pamäte, jej zrušenie, posunutie, či odloženie cez asistenta bolo častokrát utrpenie.
Vďaka využitiu najmodernejšej technológie BERT, ktorá je od roku 2018 používaná aj vo Vyhľadávaní, sa však s vyššie uvedenými problémami nestretnete. Táto technológia totižto umožňuje spracovanie slov vo vzťahu s ostatnými slovami v danej vete. V spolupráci s umelou inteligenciou tak dokáže asistent dôkladne rozpoznať to, aký časovač máte na mysli aj v prípade, že ho napríklad iba slovne „opíšete“. Táto funkcionalita je momentálne dostupná iba na inteligentných reproduktoroch v USA, no čoskoro by sa mala dostať aj na smartfóny.
Neprehliadni
Prirodzenejšie rozhovory s asistentom
Spomínaná technológia BERT je najnovšie používaná aj pri bežných konverzáciách s hlasovým asistentom Google. Asistent tak omnoho lepšie dokáže rozpoznať vaše požiadavky. Výhodou je aj zapamätanie si predošlých otázok či viet, ktoré asistentovi dopomáhajú ku lepšiemu pochopeniu vašej ďalšej otázky, ktorá môže byť aj neúplná.
Asistentovi tak po novom môžete klásť otázky na tému, ktorú ste s ním preberali tesne predtým, ale i na tému, ktorú napríklad aktuálne vidíte na obrazovke. Dobrým príkladom je aj vyššie uvedený GIF. Ak by ste sa predtým s asistentom rozprávali napríklad o Miami a položili mu otázku, „ukáž mi najkrajšie pláže“, asistent tomuto príkazu porozumie a automaticky vyhľadá najkrajšie pláže na Miami. Po ich zobrazení sa môžete napríklad pýtať doplňujúce otázky a to aj neúplnou formou ako „kde, kam, kedy, kto“ ale i komplexnejšie otázky bez prípadného uvedenie niektorých už skôr preberaných informácií.
Komentáre