AppleSpravodajstvo

Google a Apple sú pod tlakom. Spoločnosti boli obvinené z „tajnej dohody“, podľa ktorej sa dohodli na monopolizácii trhu

Spoločnosť California Crane School, Inc. tvrdí, že Google a Apple vytvorili tajné dohody o prerozdeľovaní zisku z vyhľadávania a o potláčaní konkurencie.

Nie je žiadnym tajomstvom, že Google platí nemalé peniaze spoločnosti Apple, aby v prehliadači Safari bol predvoleným vyhľadávačom. Predpokladá sa, že vo všeobecnosti ide o najväčšie platby, ktoré Google komukoľvek platí a zároveň, že tieto platby môžu predstavovať až pätinu ročného zisku spoločnosti Apple.

Google a Apple sú opäť pod tlakom. Budú sa musieť brániť

Tak či onak, Google si prakticky platí za to, aby Apple nevstúpil na trh s vyhľadávačmi. Zdá sa, že toto konanie sa nepáči spoločnosti California Crane School, Inc., ktorá podala na Google a Apple žalobu. Dôvodom žaloby má byť údajná monopolizácia trhu. Na tému upozorňuje portál macrumors.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa žaloby Google a Apple vytvorili dohodu o nesúťažení v oblasti internetového vyhľadávania, ktorá porušuje americké protimonopolné zákony. V sťažnosti sa píše, že malo dochádzať k tajným stretnutiam medzi riaditeľmi oboch spoločností, kde sa dohodli na záväzku delenie ziskov z vyhľadávania výmenou za prednastavený vyhľadávač Google v zariadeniach spoločnosti Apple.

Žaloba tiež tvrdí, že tieto platby sú i za to, že Apple neuvedie na trh svoj vlastný vyhľadávací nástroj a že dohoda o nesúťažení zahŕňa plány na aktívne potlačenie menších a potenciálne i nebezpečných konkurentov. Spoločnosť požaduje, aby došlo k zrušeniu dohôd medzi spoločnosťami, ktoré zahŕňajú prerozdelenie zisku a dohodu o nesúťažení.

Nakoniec sťažnosť vyzýva na rozdelenie spoločnosti Google na samostatné a nezávislé spoločnosti a na rozdelenie spoločnosti Apple na samostatné a nezávislé spoločnosti v súlade s precedensom rozdelenia spoločnosti Standard Oil na Exxon, Mobile, Conoco, Amoco, Sohio, Chevron., a ďalších.

Právnik Joseph M Alioto, ktorý podal žalobu uviedol: „Tieto silné spoločnosti zneužili svoju veľkosť nezákonným zabránením a monopolizáciou veľkých trhov, ktoré by inak v systéme slobodného podnikania vytvorili pracovné miesta, znížili ceny, zvýšili produkciu, pridali nových konkurentov, podporili inovácie a zvýšili kvalitu služieb v digitálnom veku.“

Aký je váš názor na túto tému? Dochádza podľa vás k zneužívaniu dominantného postavenia oboch spoločností? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close