Globálne otepľovanie zasadí ľudstvu drsnú ranu, tvrdí štúdia: Viac ako polovica známych ochorení sa môže stať rizikovejšími

Vo svojej práci vedci z havajskej univerzity popisujú vplyv globálneho otepľovania na vývoj patogénov.

Globálne otepľovanie môže ľudstvu zasadiť drsnú ranu
Zdroj: Unsplash (Marek Piwnicki), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Extrémne suchá, dažde, či zvyšovanie hladiny oceánov. Odborníci už teraz varujú na závažne dopady globálneho otepľovania, no podľa novej štúdie môže byť situácia ešte o niečo vážnejšia. Výskum ukázal, že sa môže zhoršiť priebeh viac ako polovice ochorení spôsobených patogénnymi baktériami.

Za výskumom stoja vedci z University of Hawaii at Manoa. Ako píše portál univerzity, zhoršiť sa môžu ochorenia ako napríklad horúčka dengue, hepatitída, pneumónia, či iné. K výsledkom sa dopracovali analýzou vedeckých štúdií v časovom rozmedzí niekoľkých desaťročí. Tieto práce skúmali ako s vplyv patogénov na človeka menil dôsledkom klimatických zmien.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci skúmali desať kľúčových oblastí – v tomto prípade otepľovanie, suchá, vlny horúčav, lesné požiare, extrémne dažde, záplavy, či zmeny hladín oceánov. Každý z týchto faktorov môže vplývať na vývoj patogénov a vo svojej novej štúdii vedci z havajskej univerzity zisťovali, ako tieto faktory vplývajú na patogény jednotlivo alebo v rôznych kombináciách.

Otepľovanie, častejšie zrážky, záplavy, búrky, suchá či zmena hladín oceánov ovplyvňujú ochorenia spôsobené vírusmi, baktériami, hubami, či inými faktormi. Autori štúdie tvrdia, že už dlhú dobu vedci vedia o tom, že meniace sa podmienky na planéte ovplyvňujú aj šírenie a priebeh chorôb, no až doteraz neexistoval výskum, ktorý by tieto zmeny detailne zmapoval, vysvetľuje Futurism.

Vo svojom výskume vedci píšu, že faktory spájajúce sa s klimatickými zmenami približujú patogény bližšie k ľuďom. Otepľovanie a častejšie zrážky prinášajú komáre, kliešte, či iné organizmy aj do častí sveta, kde predtým neboli. Komáre napríklad môžu prenášať rad chorôb a vyvolať vypuknutia ochorení v častiach zeme, kde predtým nežili. Zároveň hovoria, že im pomáhajú rýchlejšie sa vyvíjať, aby boli odolnejšie. Vedci zároveň prízvukujú, že zmena klímy oslabuje schopnosť ľudského tela bojovať proti patogénom. Napríklad v dôsledku klimatickej katastrofy môžu byť ľudia nútení žiť v preplnených, nehygienických podmienkach. Rovnako hovoria aj o nedostatku prísunu zdravej potravy, čo vedie k podvýžive, ktorá spôsobuje, že telo je náchylné na choroby.

Dokáže sa ľudstvo prispôsobiť?

Patogény sa zároveň prispôsobujú klimatickým zmenám a vyššie teploty môžu pre niektoré znamenať rýchlejšie rozmnožovanie alebo skrátenie inkubačnej doby. Zároveň vyšlo najavo, že klimatické zmeny môžu spôsobiť oveľa vážnejší priebeh chorôb. Vlny horúčav nútili vírusy prispôsobiť sa na teplo, a tým pádom sa stali odolnejšie voči horúčke, čo je prirodzený obranný mechanizmus nášho tela.

„Ak by išlo o jedno dve ochorenia, môžeme si povedať okej, to nejak zvládneme. Ak však zoberieme do úvahy že až 58% známych ochorení sa môžu stať nebezpečnejšími, potom začínam vážne pochybovať o tom, že sa ľudia dokážu prispôsobiť globálnemu otepľovaniu,“ vyjadril sa Camilo Mora, vedúci novej štúdie.

Mora dodáva, že spomínaných 58% ochorení sa môže zmeniť na tisíc rôznych spôsobov. Klimatické zmeny sú akútnym problémom, ktorému ľudstvo čelí a čoraz viac štúdii naznačuje, že ak nenájdeme spôsob ako planétu zachrániť, potom nás čakajú problémy. Našťastie sa už pracuje aj na spôsoboch, ako znížiť množstvo skleníkových plynov v atmosfére.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre