Globálne otepľovanie môže byť nevyhnutné: Prejde si ním každá technologicky vyspelá civilizácia?

V roku 2018 vedci publikovali štúdiu, ktorá nám pomáha pochopiť nielen potenciálny život za hranicami sústavy, ale aj prebiehajúcu krízu globálneho otepľovania.

Je globálne otepľovanie niečo, čomu sa nevyhne žiadna vyspelá civilizácia?
Zdroj: Freepik (liuzishan), Úprava: Vosveteit.sk

Neznie to príjemne, no čoraz viac expertov tvrdí, že sa ľudstvo chová hlúpo. Sme najvyspelejšou civilizáciou planéty a pravdepodobne aj v najbližšom vesmíre naokolo, no aj napriek tomu vedome kráčame v ústrety katastrofe, ktorú pre nás predstavuje globálne otepľovanie. Už teraz si môžeme všímať klimatické zmeny, úbytok lesov a biodiverzity, no to je len začiatok. Čakajú nás oveľa drastickejšie zmeny, ak ostaneme ďalej nečinní.

Táto téma ale nehovorí o globálnom otepľovaní, hoci v súčasnej dobe by sa tomuto problému malo venovať čo najviac. Vedci z University of Rochester sa v rámci štúdie z roku 2018 spýtali jednoduchú otázku: „Odkiaľ berieme istotu, že je možné prekonať klimatické zmeny a stať sa civilizáciou, ktorá funguje na čistých a obnoviteľných zdrojoch?“

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Teória veľkého filtra

Hoci znie táto otázka pomerne pesimisticky, štúdia vedcov sa pozerala za hranice Slnečnej sústavy. Každým rokom nachádzame desiatky, až stovky nových planét a niektoré z nich sú podobné našej Zemi. Napriek tomu sme nenašli nikde stopy inteligentného života. Existuje vo vesmíre vôbec život? Sme jedinou inteligentnou civilizáciou v tomto obrovskom priestore? Čo ak je globálne otepľovanie niečo, s čím sa stretne každá technologicky vyspelá civilizácia a zatiaľ sa ho žiadnej nepodarilo prekonať?

To všetko sú otázky, na ktoré momentálne nepoznáme odpoveď, no sú dôležité pre pochopenie nielen toho ako vesmír a hlavne život v ňom funguje, no pomáhajú nám lepšie pochopiť krízu, ktorá už búcha na dvere. V otázke života za hranicami našej sústavy existuje teória veľkého filtra, teda určitej prekážky, s ktorou sa stretne každá vyvíjajúca sa civilizácia.

Nikto nevie, čo je veľký filter zač, no môže nám pomôcť vysvetliť, prečo sa vesmír zdá byť tak prázdnym miestom. Či už ide o skrotenie ohňa, vytvorenie prvých parných či elektrických strojov alebo už spomenuté globálne otepľovanie, človek počas evolúcie prešiel niekoľkými míľnikmi, ktoré určovali vývoj celej civilizácie. Globálne otepľovanie je jedným z posledných problémov, ktorému čelíme, no to neznamená, že už neprídu ďalšie.

Je globálne otepľovanie nevyhnutné?

Vo svojej štúdii vedci naznačujú, že Zem nie je prvou, kde sa vyvinula bohatá biosféra, inteligentný život a nakoniec civilizácia, rozpínajúca sa naprieč celým svetom. Zem zároveň nie je jedinou planétou, ktorá si prešla globálnym otepľovaním.

„Ak nie sme prvou civilizáciou vo vesmíre, potom s najväčšou pravdepodobnosťou existujú aj nejaké pravidlá, ktoré opisujú vývoj mladej civilizácie, akou sme my,“ vysvetlil jeden z autorov štúdie, Adam Frank.

Čím väčšia civilizácia, tým viac zdrojov potrebuje na to aby sa udržala a ďalej rástla. Využívaním zdrojov planéty sa však menia aj jej podmienky. Autori štúdie tvrdia, že vývoj civilizácie a planéty nie je oddelený, no sú navzájom závislé. Aby svoju teóriu dokázali, výskumníci vytvorili matematický model, ktorý ukázal ako sa život a planéta navzájom ovplyvňujú. Ich práca sa však netýkala len Zeme, ale aj potenciálnych mimozemských civilizácii.

„Hlavnou pointou našej štúdie je rozpoznať, že spôsobenie klimatických zmien je niečo, čo sa deje neustále. Zákony fyziky nám hovoria, že každá technologicky vyspelá civilizácia, ktorá potrebuje veľa energie, musí mať vplyv na svoju domovskú planétu,“ pokračuje Frank.

Štúdia ponúka štyri možnosti, ako môže civilizácia eventuálne skončiť. Buď sa spamätá a nájde cestu k udržateľnej budúcnosti alebo celá zanikne. Ak nenájde riešenie na globálne otepľovanie včas, civilizácia môže padnúť aj napriek tomu, že prešla na iné energetické zdroje. Ak globálne otepľovanie nevyrieši vôbec, civilizácia pochopiteľne padne tiež.

Frank priznáva, že aj ak by sme našli alternatívny zdroj energie, stále môžeme zaniknúť, ak riešenie príde neskoro. Podľa neho ide o jeden z najhrozivejších scenárov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre