SpravodajstvoVeda a výskum

Geneticky upravené komáre môžu zabrániť šíreniu malárie: Do kontroverzného projektu je zapojený aj Bill Gates

Experiment vyvolal obrovskú vlnu kritiky.

Britská biotechnologická spoločnosť Oxitec bude pokračovať vo svojom kontroverznom pláne, píše portál Futurism. Ich cieľom je vypustiť do sveta niekoľko stoviek miliónov geneticky upravených komárov. Ich projekt je experimentom, ako zabrániť šíreniu škodcov.

Do prírody vypustia geneticky pozmenenú verziu komárov druhu Aedes aegypti. Tento druh prenáša choroby, ako napríklad horúčku dengue, alebo maláriu. Upravený druh dokáže produkovať len mužského potomka, ktorý necicia krv a vďaka tomu znížia populáciu tohto druhu. Zaujímavosťou je, že do projektu je zapojený aj spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft, Bill Gates.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Gates dotuje spoločnosť Oxitec, ktorá správy potvrdila ešte v roku 2018. Dotácie sú spoločnosti venované cez nadáciu Bill & Melinda Gates Foundation. V roku 2018 venovala táto nadácia spoločnosti Oxitec okolo 4-miliónov amerických dolárov.

Genetický experiment

Nový druh komára by mal zabrániť šíreniu malárie v Amerike, južnej Ázii a východnej Afrike. Podľa iného zdroja dostala spoločnosť Oxitec príspevok 5-miliónov dolárov, za vývoj komára, ktorý bude vypustený v americkom štáte Florida.

Gatesova účasť na tomto projekte je komplikáciou hlavne kvôli ostrej kritike, ktorá sa s projektom nesie. Na jednu stranu môže ísť o unikátny spôsob, ako by mohlo ľudstvo zabrániť šíreniu nebezpečných chorôb. Kritici ale tvrdia, že plán nemusí fungovať, alebo by mohol byť koncept geneticky upraveného druhu v budúcnosti zneužitý. Projektu nepomáha zapojenie sa jedného z najbohatších ľudí na Zemi. Nehovoriac o tom, aký kontroverzný nápad je vypustiť geneticky upravený druh do otvoreného ekosystému.

Je však nutné podotknúť, že porazenie malárie je dlhodobým cieľom Billa Gatesa. Jeho nadácia už niekoľko rokov prispieva projektom, ktoré s touto chorobou súperia. Gates ale čelí kritike, kvôli niekoľkým jeho prejavom. Nedávno sa vyjadril, že Spojené štáty by nemali zdieľať s ďalšími krajinami recept na výrobu vakcíny proti COVID-19.  Je ale pravdou že vypustenie upravených komárov na Floride bolo do istej miery uponáhľané a zle vysvetlené verejnosti. Následkom toho si projekt získal množstvo negatívnych ohlasov.

„Príde mi to protizákonné. Nútia nás, aby sme sa experimentu zúčastnili,“ vyjadril sa jeden z občanov štátu Florida.

Kritici tvrdia, že s plánom spoločnosti Oxitec prichádza množstvo rizík. Nie je isté, či vypustenie komárov naozaj zabráni šíreniu malárie, alebo či experiment nevytvorí nové problémy. Občania zároveň tvrdia, že okrem opustenia štátu nevidia inú možnosť, ako by sa mohli experimentu vyhnúť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close