Generácia Z ich používa inak: Využívate tieto emoji v správnych situáciách? Pozrite sa!

Mileniáli a generácia Z môžu mať na význam rôznych emoji odlišné pohľady. Pozrite sa s nami na to, ako tieto symboly vnímajú.

emoji a ich vyznam
Zdroj: Unsplash (Markus Winkler)

Emoji sú dnes už bežnou súčasťou našej komunikácie, pričom ak ich nevyužijeme, príde nám konverzácia príliš vážna či dokonca nudná. Využívanie emotikonov má pritom viacero nepísaných pravidiel, aby mohol každý porozumieť ich významu. Určite vás ale neprekvapí, že rôzne generácie využívajú emotikony vo svojej konverzácii inak, pričom významnou skupinou v tomto smere je najmä generácia Z. Predstavitelia tejto generácie, do ktorej sa rátajú ľudia narodení na prelome tisícročí a tiež aj ľudia narodení do roku 2014, dokážu niektoré emotikony využívať inak, ako v rámci ich pôvodného významu. Ako však využívajú vybrané emoji si teraz prezradíme v našom článku. Tento prehľad nám sprostredkoval online slovník dictionary.com.

Emoji lebky 💀

Tento emoji sa stáva častokrát dôvodom nedorozumenia v komunikácii medzi rôznymi generáciami. Dôvodom je najmä to, že staršia generácia, tzv. mileniáli, využívajú tento symbol ako znak úmrtia či smrti. Generácia Z si však tento symbol vyznačila ako symbol pre veľký smiech, resp. „úmrtie od smiechu“. Staršia generácia by ako náhradu tohto emoji mohla využiť symbol tvár so slzami šťastia, teda 😂. Ak vám teda niekto pošle symbol 💀 v konverzácii ako odpoveď na váš vtip, neznamená to, že nebol dobrý, práve naopak. Príjemca si váš vtip nesmierne užil a zasmial sa na ňom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tvár klauna 🤡

Ďalší symbol, ktorý sa mnohokrát stretne s neporozumením, je práve tvár šaša. Generácia mileniálov za týmto symbolom pritom nemusí hľadať nič viac ako len tvár šaša, no generácia Z preň má vlastné využitie. Ak niekto použije tento 🤡 symbol, znamená to, že niekto urobil niečo extrémne hlúpe. Môže ísť o situáciu, ktorú spôsobili sami, no zároveň tak môžu odsudzovať druhé osoby a zasmiať sa na ich hlúposti.

Plačúca tvár 😭

Emotikon s plačúcou tvárou nemusí znamenať len negatívne emócie. Ak vám takýto symbol pošle niekto mladší, môže to znamenať práve pozitívne emócie. Generácia Z totiž tohto emoji využíva často na vyjadrenie toho, keď je niečo zábavné, milé alebo sladké, čo dokáže staršiu generáciu skutočne zmiasť. Aj preto by ste sa nabudúce mali zamyslieť nad kontextom, no taktiež aj nad tým, kto vám tento symbol poslal.

Škeriaca sa tvár 😅

Tento emoji je súčasťou našej komunikácie už od roku 2010. Staršie generácie vedeli tento symbol, ktorý sa oficiálne nazýva „škeriaca sa tvár s kvapkou potu“ využiť v situáciách, kedy sa naozaj potili. V takomto prípade ich využili napríklad po cvičení v posilňovni alebo po namáhavých úkonoch. Generácia Z si ho však prisvojila pre úplne iný význam, pričom si ho vysvetľujú ako „som v strese, ale som v poriadku“.

Palec hore 👍

Palec nahore sa stal univerzálne využívaným symbolom pre mnoho úkonov, pričom niekto ho miluje a iný zasa nenávidí. Mileniáli by tento emoji vedeli využiť vo význame ako „dobrá práca“ alebo „mám to!“, no generácia Z ho priam nenávidí. Pre mladých ľudí vie mať tento symbol nádych pasívnej agresivity alebo irónie, pričom v akomkoľvek prípade má skôr negatívnu konotáciu. Možno to zapríčinil fakt, že sa tento symbol nachádza ako prednastavený v komunikácii na Messengeri, no kto vie. V komunikácii by sme sa mu teda radšej vyhli.

Emoji pritlačených rúk 🙏

Tento symbol dokáže zmiasť akúkoľvek generáciu. Čo vlastne znamenajú tieto ruky? Modlia sa? Alebo si dávajú znamenie „high five“? Odpoveď na túto otázku má každá generácia inú. A zatiaľ čo mileniáli vedia využiť tento symbol skôr ako tzv. „high five“, tak generácia Z ho využije ako vyjadrenie vďaky alebo dúfania v niečo.

Emoji ohňa 🔥

Tento symbol len málokto využije v jeho doslovnom význame, teda vo význame ohňa. Mileniáli, teda staršia generácia častokrát tento symbol využila v kontexte niečoho cool alebo trendy. Mladšia generácia Z si tento význam upravila a využíva ho na niečo štýlové, atraktívne alebo dokonca sexy. Pri tomto emotikone môžeme pekne vidieť ako sa jeho význam postupne mení, no nie až tak veľmi.

Emoji očí 👀

Pôvodné využitie tohto symbolu bolo v situáciách, keď sme narazili na niečo strašidelné. Postupom času sa však aj tento symbol a jeho využívanie pozmenilo a dnes ho mladí využijú skôr v situácii, keď je niečo zaujímavé a chcú si udržať pozornosť. V prenesenom význame by teda mohol nahradiť aj celé vety v zmysle „počúvam“ alebo „povedz mi viac“.

Obrátená tvár 🙃

Emoji obrátenej tváre sa stretol s rovnako kontroverzným využitím ako je aj palec nahore. Staršia generácia by ho mohla využiť v sarkastických alebo hlúpych situáciách. Mladší ľudia ho vedia využiť v situácii, keď sa necítia komfortne a označujú ním aj vyjadrenie „toto je hrozné“.

Presýpacie hodiny ⏳

Emoji presýpacích hodín nie je úplne bežnou súčasťou konverzácie, no častokrát sa s ním vieme stretnúť v rôznych situáciách. Mileniáli by ho vedeli využiť v bežnej komunikácii ako znamenie toho, že sa čas kráti. Generácia Z ho však využije vo chvíli, keď potrebujú vyjadriť atraktivitu seba alebo niekoho iného. Že je to zvláštne? S týmto emoji sa viaže ešte aj symbol tehotnej ženy, teda 🤰. Tento symbol by síce pre niekoho mohol znamenať skutočne tehotnú ženu, no generácia Z ho využije ako znamenie toho, že je niekto tak atraktívny, až z neho otehotnel.

Usmievajúca sa tvár 🙂

Buď tento emoji využívate pozitívne alebo úplne negatívne, nie je nič medzi tým. Mileniáli tento symbol využívajú ako symbol radosti, teda tak, ako bol pôvodne zamýšľaný. Generácia Z však za ním hľadá iróniu, falošný úsmev a využívajú ho aj v trápnych situáciách alebo keď sa necítia komfortne.

Oko – ústa – oko 👁️👄👁️

Táto kombinácia symbolov dnes môže znamenať len jediné, a to šok. Mileniáli však túto kombináciu veľmi často nevyužívajú, teda nevedia, čo ňou generácia Z myslí. No ak ste niekedy narazili na podobnú kombináciu emoji, už len z kontextu ste mohli pochopiť, že je druhá strana šokovaná.

Bozkávajúca tvár 😗

Ak si myslíte, že význam tohto emoji skutočne znamená bozk, pravdepodobne patríte do generácie mileniálov. Generácia Z však v tomto prípade odpovedá symbolom v zmysle „to znie dobre“. Ak vám takto niekto odpovie na dohodu o tom, že sa stretnete o šiestej večer v kine, pravdepodobne to neznamená, že sa s vami chce bozkávať, aj keď to vylúčiť nemôžeme. Namiesto myšlienky na rande by sme však mali myslieť na to, že druhá strana s návrhom súhlasí a vyhovuje jej.

Emoji srdca ❤️

Tento symbol môže síce znamenať lásku alebo obdiv, no mladšia generácia ho využíva často aj v inom kontexte. Dnes je jeho úlohou aj zjemniť vyjadrenie, ktoré by inak bolo tvrdé a druhá strana by sa mohla napríklad uraziť. Ak vám teda niekto na otázku či v tých šatách vyzeráte dobre odpovie „Nie❤️“, tak len nechce raniť vaše city, no zároveň chce byť úprimný.

Hlúpa tvár 🤪

Posledný emoji, ktorý si dnes rozoberieme, je symbol hlúpej tváre, ktorý môže znamenať príchod hlúpej konverzácie alebo naznačenie nejakého hlúpeho správania. Nemá však vyjadrovať nič zlé, pričom generácia Z si ho veľmi obľúbila. Mileniáli ho však v minulosti príliš nevyužívali.

Poznali ste význam týchto emoji v oboch smeroch? A do ktorej generácie sa skôr radíte vy? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre