BezpečnosťSpravodajstvo

FSB zatkla ruských hackerov pracujúcich pre ukrajinské kybernetické sily. Hrozia im desiatky rokov za mrežami

Ruská FSB informovala o prípade dvoch mužov, ktorí boli pre pomoc Ukrajine obvinení z vlastizrady. Prípad je v procese vyšetrovania, mužom hrozí 20 rokov.

Ruská Federálna bezpečnostná služba zatkla dvoch ľudí, ktorí údajne pomáhali ukrajinským silám v kyberútokoch, ktoré boli mierené na dôležitú ruskú infraštruktúru. Obaja podozriví boli zadržaní v jeden deň v dvoch odlišných regiónoch Sibíri, informuje Bleepingcomputer.

Obaja podozriví čelia obvineniam z vlastizrady, pričom im hrozí trest odňatia slobody až do výšky 20 rokov. O prípade informovala aj Federálna bezpečnostná služba v tlačovej správe. Predpokladá sa, že jedným z podozrivých je študent univerzity v meste Tomsk. Podľa informácií, ktoré poskytli ruské médiá, mal mladý hacker pomáhať ukrajinským hackerským skupinám v útokoch na ruské informačné štruktúry.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Študenta podľa správ zobralo lietadlo do väzenia Lefortovo, ktoré bolo v minulosti známe ako väzenie KGB, kde sa vypočúvali politickí väzni.  

Druhým obvineným je 36-ročný muž z malého mesta Belovo. Predpokladá sa, že tento muž bol členom ukrajinskej kyberjednotky. Ruská Federálna bezpečnostná služba, FSB, tvrdí, že tento muž bol priamo zapojený do hackerských operácií, ktoré riadili ukrajinské sily. Cieľom týchto útokov bolo šíriť malvér a vykonávať iné formy útokov na kritickú infraštruktúru Ruska. Muž sa mal spojiť s Ukrajinskými silami, cez ktoré komunikoval prostredníctvom nešpecifikovanej online platformy.  

Ruský spravodajský portál Kommersant uviedol, že dvoch hackerov vyšetruje štát vo veci vlastizrady. Vyšetrovatelia začali proti každému z hackerov trestné stíhanie podľa čl. 275 Trestného zákona Ruskej federácie. V tomto smere definuje Ruská federácia velezradu ako špionáž, prezrádzanie štátnych tajomstiev či akákoľvek iná pomoc cudziemu štátu alebo organizácií alebo jej reprezentantom, ktorá by mohla narušiť bezpečnosť Ruskej federácie. Trest odňatia slobody sa za tento prečin pohybuje vo výške 12 až 20 rokov.  

Od začatia konfliktu na Ukrajine ruská FSB zadržala v minulosti aj ďalších, ktorí boli podozriví z poskytovania informácií ukrajinským silám. Niektorí chceli pomôcť Ukrajine, iní zas informácie predávali za finančnú odmenu.  

O prípade sa toho zatiaľ veľa nevie

Jeden z predchádzajúcich obvinených sa vo videu priznal, že pochádza z regiónu Doneck na Ukrajine a prišiel do ruského Krasnoyarsku. Tento muž bol obvinený z ponúknutia súradníc pre infraštruktúru v meste Zelenogorsk. Zároveň mal však muž nahrávať zábery dôležitej infraštruktúry v Krasnoyarsku a zároveň zbieral informácie o polohe vojenského personálu. Tieto dáta následne predal Ukrajinským spravodajským úradom.  

Čo sa týka dvoch nedávno zadržaných hackerov, portál Kommersant uvádza, že zatiaľ neexistujú informácie o tom, či si hackeri priznali vinu a či spolupracovali pri vyšetrovaní.  

Od začiatku konfliktu na Ukrajine sme mohli pozorovať boje nielen na klasickom fronte, ale aj v online priestore. Medzi nedávne úspechy ukrajinských hackerov možno riadiť aj nabúranie sa do serverov veľkej ruskej banky Alfa-Bank. Podľa zverejnenej správy sa im podarilo získať 30 miliónov záznamov klientov banky. Databáza obsahuje informácie ako sú mená klientov, dátumy narodenia, čísla účtov, telefóny kontakt, a ďalšie zaujímavé údaje. 

Čo sa však týka tých ďalších “zaujímavých údajov”, hackeri bližšie nešpecifikovali o aké údaje ide. Ruská banka však útok popiera a správu označila ako falzifikát. Nevieme preto povedať, či hackeri skutočne banku napadli. Sľúbili však, že všetky získané dáta budú zdieľať s investigatívnymi novinármi. To by mohlo pomôcť priniesť viac svetla do prípadu.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close