Firefox spúšťa službu, ktorá sľubuje, že zvýši Vašu ochranu pred spamom a možným hacknutím účtu

Cieľom novej služby Firefox Private Realy je zvýšiť bezpečnosť Vašich účtov

Firefox Private Relay_ochrana pred hackermi a spamom
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž), Topng.com

Internetové prehliadača ako Firefox, Opera, Vivaldi a ďalšie, sa vo všeobecnosti pokladajú za prehliadače, ktoré dbajú na zvýšenú anonymitu používateľov. Najnovšie portál Zdnet.com, upozorňuje na novú zaujímavú funkciu prehliadača Firefox. Konkrétne ide o funkciu, ktorá by mala zvýšiť bezpečnosť Vášho e-mailového účtu.

Medzičlánok v komunikácii: Firefox Private Relay

Určite ste sa stretli so situáciou, kedy ste sa chceli registrovať do nejakej služby, ale tá vyžadovala od Vás e-mail. Nie však všetky služby majú dostatočne zabezpečené svoje systémy, a častokrát sa stávajú útokmi hackerov. Napríklad, nie tak dávno sme Vás informovali, že jeden z najväčších obchodov s Android aplikáciami, Aptiode, bol hacknutým. Do obehu sa dostali milióny účtov používateľov. Výnimkou však nie sú ani veľkí technologickí giganti. Napríklad, pred pár dňami sme mohli čítať o tom, že na hackerskom fóre sa objavila databáza s miliónmi používateľských informácií zo sociálnej siete Facebook, ktoré sa dali kúpiť za pár stoviek. Tých prípadov je pritom výrazne viac.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Častokrát sa tieto e-mailové účty stavajú terčmi útokov, obzvlášť Phishing útokmi. Okrem toho, ak používate rovnaké heslo vo viacerých službách, tak pri hacknutí jednej služby,  v podstate odovzdávate svoje prihlasovacie údaje aj do ostatných.

Pozrite sa, ako si môžete skontrolovať cez Chrome, či Vaše heslo do jednotlivých služieb nebolo hacknuté

Práve na tento problém reaguje spoločnosť Mozilla službou Firefox Private Relay, ktorú v týchto dňoch spustila v BETA verzii. O čo vlastne ide?

„Bojíte sa o rozdávanie svojej e-mailovej adresy? Ste unavený z prijímania e-mailových newsletterov, do ktorých ste sa nikdy nezaregistrovali? Skutočne možnosť odhlásenia funguje? Používaním aliasov udržujete svoj skutočný e-mail mimo zoznamov spamu a od povrchných spoločností, ktorým nemusíte dôverovať.“, týmito slovami Mozilla popisuje novú funkciu.

Ako táto služba funguje?

Ide o vytvorenie akéhosi aliasu, resp. unikátneho e-mailu, cez ktorý prebieha komunikácia so stránkami, resp. inými online formulármi. Funkcia funguje na veľmi jednoduchom princípe. Prostredníctvom rozšírenia je potrebné vytvoriť si účet. Ako vyzerá sa môžete pozrieť nižšie.

Firefox Private Relay_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Následne pri vypĺňaní e-mailu pri registrácii, resp. formuláru, Vám v časti kde je požadované vloženie e-mailu vyskočí ikonka s popisom „Generate new email alias“, teda „Vygenerovať nový e-mailový alias“. Tak ako môžete vidieť nižšie.

firefox private relay
Zdroj: Vosveteit.sk

Následne po vygenerovaní tohto aliasu a jeho vloženia v procese registrácie, bude komunikácia medzi Vami a stránkou prebiehať prostredníctvom vytvoreného e-mailu. Správy odoslané na Váš nový alias by mali byť následne preposielané na Vašu e-mailovú adresu, ktorú ste zadali pri registrácii do služby. Používateľ zároveň bude mať možnosť ovplyvniť to, čo sa preposiela a nie. Napríklad prostredníctvom označenia spamu a podobne. Pomocou tohto medzikroku by ste sa mali vyhnúť odovzdávaniu Vašej e-mailovej adrese tretím stranám.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre