Fínski vedci prišli s nápadom ako presunúť ľudí do vesmíru

Zaujímavý výskum sa objavil na vedeckom portáli arXiv, ktorý sa inšpiroval Sci-Fi príbehmi

ceres
Zdroj: NASA

Skupina fínskych výskumníkov navrhuje permanentnú vesmírnu stanicu na obežnej dráhe masívneho asteroidu Ceres, ktorý sa nachádza medzi Marsom a Jupiterom. Slúžiť by mala ako obytná stanica, píše portál Futurism.

Tvrdia, že materiály na výstavbu tejto megastanice by sme mohli získať priamo z asteroidu Ceres. Fanúšikom sci-fi seriálov však tento nápad znie povedome. Autori výskumu si totiž pravdepodobne zobrali inšpiráciu zo seriálu The Expanse, kde hral asteroid Ceres kľúčovú úlohu. Vo svete seriálu totiž išlo o prvú vesmírnu kolóniu ľudstva. V seriáli sa však kolónia nachádzala priamo na asteroide a ten bol roztočený tak, aby poskytoval obyvateľom umelú gravitáciu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskum fínskych vedcov bol nahratý tento týždeň na vedecký portál arXiv. Vedci si presadzujú svoju myšlienku tým, že na asteroide sa nachádza dusík, ktorý by pomohol vytvoriť atmosféru podobnú Zemi. Vedci však tvrdia, že prostredie by mohlo byť ešte lepšie ako na Zemi. Nemuseli by sme čeliť prírodným katastrofám a asteroid ponúka veľa miesta na život.

Plán megastanice

Presnejšie ich výskum popisuje niekoľko menších, rotujúcich satelitov, ktoré by sa spojili do jednej veľkej megaštruktúry pomocou magnetických vlákien. Gravitácia, podobná tej pozemskej by mohla byť docielená rotáciou megaštruktúry okolo asteroidu Ceres. Táto štruktúra by sa musela otočiť okolo asteroidu raz za 66 sekúnd, aby dokázala udržať umelú gravitáciu.

Menšie moduly by sa spájali pomocou vozidiel, pripomínajúcich vlaky. Autori adresujú aj otázku beztiažového stavu, z ktorého sa zvykne robiť nevoľno ľuďom, ktorý sa v ňom ocitnú po prvýkrát. Veria, že ak by ľudia zažívali tento pocit občasne už od detstva, mohli by si naňho zvyknúť počas krátkych ciest.

Tím nezabudol ani na otázku nebezpečnej radiácie, či hrozbu zrážok s asteroidmi. Navrhujú obrovské zrkadlo v tvare cylindra, ktoré by zachytávalo slnečné svetlo, dodávajúc stanici energiu, no zároveň ich chránilo pred drobnými asteroidmi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre