FCC zverejnilo zoznam „nebezpečných“ produktov Huaweiu, ktoré sú rizikom pre národnú bezpečnosť USA

FCC označilo Huawei a ďalších čínskych technologických gigantov za hrozbu. Zároveň zverejnilo zoznam vybavenia, ktoré je rizikom pre národnú bezpečnosť.

Huawei USA
Zdroj: Huawei, flickr.com (Tim Wang), Vosveteit

Federálna komunikačná komisia USA (The Federal Communications Commission. Ďalej už ako FCC) došla k záverom, že 5 čínskych telekomunikačných spoločností vrátane Huaweiu, sú rizikom pre národnú bezpečnosť. Tieto závery sú prvými „ostrými“ výsledkami pod administratívou nového amerického prezidenta, Joe Bidena.

FCC označilo 5 čínskych spoločností za hrozbu

FCC v rámci publikovanej tlačovej správy hovorí o spoločnostiach Huawei Technologies Co., ZTE Corp., Hytera Communications Corp., Hangzhou Hikvision Digital Technology Co. a Dahua Technology Co., že sú „hrozbu pre národnú bezpečnosť“.  Okrem iného úrad zverejnil zoznam komponentov a služieb, ktoré sú údajnou hrozbou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Tento zoznam je veľkým krokom k obnoveniu dôvery v naše komunikačné siete,“ uviedla Rosenworcelová, ktorá ďalej dodala: „Američania sa viac ako kedykoľvek predtým spoliehajú na naše siete, aby mohli pracovať, ísť do školy alebo získať prístup k zdravotnej starostlivosti a musíme sa spoľahnúť, že táto komunikácia je bezpečná a zabezpečená. Tento zoznam poskytuje zmysluplné pokyny, ktoré zabezpečia, aby budúce generácie sieti, ktoré budú vybudované po celej krajine, neopakovali chyby z minulosti, a aby nepoužívali vybavenie alebo služby, ktoré budú predstavovať hrozbu pre národnú bezpečnosť USA alebo pre bezpečnosť a ochranu Američanov. “ píše sa v publikovanej tlačovej správe. 

Samotný zoznam zakázaných produktov a služieb  (pozn. redakcie: takzvaný Covered List), ktorý sa spomína vo vyjadrení vyššie, je možné dohľadať na stránkach úradu. V súvislosti so spoločnosťou Huawei sa v ňom píše nasledovné:

„Telekomunikačné vybavenie vyrobené spoločnosťou Huawei Technologies Company, vrátane telekomunikačných služieb alebo služieb sledovania videa (pozn. redakcie: takzvaného video surveillance systému, ktorý slúži napríklad na televízny prenos) poskytovaných týmto subjektom alebo používajúcich takéto zariadenie.“

Táto zverejnená „čierna listina“ produktov vyrábaných spoločnosťou Huawei sa vzťahuje aj na dcérske a ďalšie pridružené spoločnosti k Huaweiu. V praxi to znamená, že vybavenie spoločnosti Huawei nebude možné použiť pri budovaní telekomunikačnej infraštruktúry naprieč USA.

Za spomenutie určite stojí povedať, že nejde o prvý krok zo strany FCC smerom k spoločnosti Huawei. FCC ešte v júli minulého roka označilo čínskeho giganta za hrozbu pre národnú bezpečnosť. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre