Falošné technické podpory pribúdajú: Takto spoznáte podvodníka!

Na internete sa môžete stretnúť s rôznymi podvodmi a tento sa snaží zneužiť našu nevedomosť.

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

Na internete sa môžeme stretnúť s množstvom rozličných podvodov, pričom vydávanie sa za technickú podporu sa zdá byť jedným z tých obľúbenejších medzi útočníkmi. Hackeri a rôzni podvodníci sa snažia využiť nevedomosť ľudí k vlastnému obohateniu.

Množstvo kyberzločincov využíva napríklad spam telefonáty, v ktorých sa obete snažia presvedčiť, že ich zariadenie je infikované a môžu im s vírusom pomôcť. Iné podvody ponúkajú na svojich stránkach síce legitímne, no mimoriadne predražené antivírové programy. Podvodníci z technickej podpory vo väčšine prípadov volajú z Južnej Ázie, hlavne z Indie, informuje portál Malwarebytes. No môžete sa stretnúť aj s „lokálnymi“ podvodníkmi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Experti sa snažia proti týmto podvodníkom zakročiť, no ich dolapenie nie je vždy tak jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Napríklad v Spojených štátoch sa podvodníci s technickou podporou zakaždým dokážu z problému vyvliecť na základe nejakej technickej záležitosti. Lenže ako sa môžeme proti takýmto pokusom o podvod chrániť my?

Ako spoznať falošnú technickú podporu

Množstvo podvodníkov sa vydáva za oficiálne bezpečnostné spoločnosti, no len vzhľadom ich portálu alebo technickej podpory. Pri rozhovore s nimi meno oficiálnej spoločnosti neprezradia. Veľa bezpečnostných spoločností svoju technickú podporu neposúva tretím stranám. Majú svoje vlastné portály, na ktorých poskytujú oficiálnu technickú podporu. Ak sa s niečím podobným stretnete na inom portály, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o podvod.

Podvodníci sa častokrát nevedia dočkať momentu, kedy im poskytnete svoje platobné údaje. Žiadna dôveryhodná technická podpora si nikdy nepýta peniaze priamo pri rozhovore. Majú na to platobné brány, ktoré ponúkajú zabezpečenie a zároveň overujú, s kým vlastne spolupracujú. Kreditné karty majú samé o sebe istú formu zabezpečenia pred podvodmi, čiže ak technická podpora vyžaduje iné formy platby, potom ide s najväčšou pravdepodobnosťou o podvod.

Ďalším znakom sú nevyžiadané telefonické hovory. Žiadna dôveryhodná bezpečnostná spoločnosť vám nezavolá sama od seba a nesnaží sa vás presvedčiť o tom, že máte v zariadení vírus. Podvodníci v technickej podpore častokrát kupujú telefónne čísla a iné dáta na čiernom trhu a následne volajú náhodným ľuďom. Tých sa snažia nalákať na ich podvod. Pri podobných telefonátoch sa treba opýtať niekoľko otázok: Ako vedia, že máte problém s počítačom? Ako vedia, že vôbec vlastníte počítač? Ak vám niekto zavolá, že váš počítač má problém, okamžite zložte.

Čo robiť, ak ste terčom útoku?

Ak ste pri surfovaní internetom narazili na varovanie o víruse a zamrzol vám prehliadač, stali ste sa obeťou podobného pokusu o podvod. Rovnako tak platí, ak sa vám stránka vyhráža, že zverejní súbory vo vašom počítači. Ak sa dá, zatvorte prehliadač, alebo ak sa nedá, vypnite počítač nasurovo.

Falosna podpora_scam
Zdroj: Youtube (Jim Browning)

Podvodníci ale využívajú aj falošný „blue screen of death“, teda modrú obrazovku, ktorá sa môže objaviť pri chybe v operačnom systéme. Typickým znakom týchto falošných obrazoviek je telefónne číslo na podvodníka. V žiadnom prípade naň nevolajte a nenechajte si od neho poradiť.

Poslednou dôležitou vecou je nedávať podobným podvodníkom vzdialený prístup k vášmu zariadeniu. Akonáhle tak urobíte, hackeri získavajú prístup ku všetkému, čo v počítači máte.

Ak telefonáty nevyjdú, potom sa vás môžu podvodníci pokúsiť oklamať aj cez mail. V tomto prípade je postup podobný, teda falošná technická podpora sa vás snaží presvedčiť, že máte problémy so zariadením. V tomto prípade môže byť v maili odkaz, na ktorý vás útočník vyzýva kliknúť. Na takéto maily neodpovedajte a neklikajte na žiadne odkazy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre