„Fake News“ by mali byť varovaním pre historikov: Hoax o povstaní Indiánov sa dostal až za oceán!

V 18. storočí sa v bostonských novinách objavila správa o plánovanom povstaní Indiánov na ostrove Nantucket.

Fake News, konšpirácie a hoaxy sa šíria už od 18. storočia.
Zdroj: Wikimedia (public domain), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Dnes sa stretávame s množstvom hoaxov či nepresných alebo nesprávnych informácií. Takzvané „fake news“ však nie sú produktom modernej doby a množstva obsahu, ku ktorému máme vďaka internetu prístup.

Vedci z Missouri University of Science and Technology v roku 2017 publikovali štúdiu, ktorá sa zamerala na jeden konkrétny článok ešte z 18. storočia. Článok sa objavil v dobových novinách a správa sa začala šíriť rapídnym tempom. Témou článku bolo povstanie indiánov na ostrove Nantucket, ktorí mali údajne napadnúť britských osadníkov. To sa však nestalo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Správa sa objavila v novinách Boston News-Letter 28. septembra 1738. Autor štúdie, doktor Justin Pope, vysvetľuje, že koloniálna Amerika bola ideálnym miestom pre šírenie nepravdivých, no senzačných správ. Noviny sa pretekali v tom, ktoré prinesú vzrušujúcejšie príbehy o nepokojoch v Amerike, ktoré sa točili prevažne okolo otroctva. Ak to spojíme so strachom z indiánov, objavujú sa správne podmienky pre šírenie dezinformácií.

„Konšpirácia na ostrove Nantucket slúži ako varovný prst pre historikov, ktorý sa spoliehajú na útržky z novín, aby získali predstavu o živote v koloniálnej Amerike,“ vysvetľuje Pope.

Novinári a tlačiari v Amerike transformovali zvesti, vyvolávajúce obavy a strach a pretransformovali ich do správ, ktoré dokázali vyvolať rozruch, no nezakladali sa na skutočných udalostiach. V článku sa hovorilo o nevyhnutnej rebélii členov indiánskeho kmeňa Wampanoag, ktorý žil na ostrove Nantucket spolu s britskými usadlíkmi. Autorom článku bol John Draper, ktorý „informoval“ o tom, ako rebélii zabránil jeden statočný a dobrý indián, ktorý sa obrátil proti skupine plánujúcej povstanie.

Ďalší tlačiari v Bostone skopírovali Draperov príbeh a čoskoro sa z tohto hoaxu stala správa, ktorá sa dostala až na Britské ostrovy. Trvalo týždeň, kým sa Draperov príbeh spochybnil. Námorník z ostrova Nantucket napadol verziu príbehu, ktorá sa objavila v novinách Boston News-Letter. Ďalšie noviny, Boston Gazette, vydali hneď opravu, no Draperov príbeh sa šíril ďalej, dokonca sa dostal aj do historických kníh.

Šírenie konšpirácie

Takmer sto rokov po publikácii falošného príbehu historik Obed Macy v knihe The History of Nantucket opisoval plánované povstanie, ktoré sa nikdy neodohralo. Indiánov označil ako dostatočne odvážnych na to, aby sa vyhrážali Britom vyhladením.

Tento príbeh z 18. storočia by mal slúžiť ako varovanie pre všetkých historikov. Nielen dnes, ale aj v minulosti sa mohli v novinách objaviť nepresné alebo úplne nepravdivé informácie, preto by mali dobre uvažovať o tom, o aké dôkazy sa oprú pri rekonštruovaní histórie.

„Obzvlášť rizikovými sú noviny z koloniálnej Ameriky. Tlačiari nemali takmer žiadne žurnalistické štandardy a plagiátorstvo im nič nehovorilo. Ak sa objavil zaujímavý príbeh, skopírovali ho bez ohľadu na to, či bol pravdivý alebo nie,“ vysvetľuje Pope.

Tri roky po hoaxe okolo ostrova Nantucket sa objavila ďalšia, oveľa horšia konšpirácia. Noviny v meste New York písali o pokuse podpáliť mesto ako prípravu pre inváziu Španielov. „Kľúčovým svedkom“ v tomto prípade bola mladá služobníčka, ktorá svoj príbeh niekoľkokrát zmenila. New Yorkské úradom však nebolo nič podozrivé a dôsledkom toho obesili alebo upálili dokopy 34 ľudí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre