Facebook vypne jednu z najkontroverznejších funkcií, ktorá súvisí so skenovaním našich tvárí

Funkciu rozpoznávania tváre využíva viac ako 1 miliarda používateľov. Sociálna sieť ju vypne z dôvodu obáv, ktoré pri využívaní tejto technológie vznikajú.

Facebook technologia rozpoznavania tvare
Zdroj: Facebook (Meta)

Téma súkromia je pre mnohých z nás čoraz akútnejšou a to najmä v oblasti našich digitálnych životov. Vo všeobecnosti chceme zdieľať s tretími stranami čoraz menej informácií a to hlavne v prípadoch, ak ide o citlivé údaje. Jednou z takýchto informácií, je bezpochyby i naša tvár.

Facebook vypne technológiu rozpoznávania tvárí

Sociálna sieť Facebook najnovšie oznámila, že už čoskoro vypne systém, ktorý slúži na rozpoznávanie tvárí ľudí na fotografiách a videách, ktoré sú zverejnené na sociálnej sieti. Toto rozhodnutie prichádza po množstve kritiky zo strany používateľov, ktorí platforme jednoducho nedôverujú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„V najbližších týždňoch vypneme systém rozpoznávania tváre na Facebooku ako súčasť celofiremného kroku, ktorý obmedzí používanie rozpoznávania tváre v našich produktoch.“ uvádza sociálna sieť v publikovanej správe, kde ďalej píše: „Mnohé konkrétne prípady, v ktorých môže byť rozpoznávanie tváre užitočné, je však potrebné porovnať s rastúcimi obavami z používania tejto technológie ako celku.“ píše Facebook v publikovanej správe.“

Doposiaľ, ak mal používateľ túto funkciu aktívnu, tak algoritmy spoločnosti boli schopne identifikovať vašu tvár na fotografiách, či vašich priateľov, aby mohli byť napríklad označovaní na fotografiách. Rovnako Facebook tiež niekoľko rokov poskytuje ľuďom možnosť byť automaticky upozornený, keď sa objavia na fotografiách alebo videách zverejnených inými.

Technológiu využíva viac ako 1 miliarda používateľov

Podľa publikovaných správ túto funkciu využíva viac ako jedna tretina aktívnych používateľov sociálnej siete, čo nie je zanedbateľný počet. Sociálna sieť ďalej dodáva, že vypnutím tejto funkcie dôjde aj k odstráneniu individuálnych šablón ľudí, ktoré slúžili na rozpoznávanie tváre. Týkať sa to bude viac ako 1-miliardy používateľov, hovorí sociálna sieť.

Sociálna sieť v závere publikovanej správy dodáva, že na technológiu ako takú však nezanevrela a vidí v nej potenciál v situáciách, kedy je potrebné overiť napríklad identitu používateľa, napríklad pri platbách. Preto aj naďalej bude na vývoji tejto technológie pracovať avšak doplňuje, že používatelia rozhodnú sami, kedy a kde bude táto technológia použitá.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre