Extrémne teploty na povrchu sú pravdepodobne spúšťačom zvláštneho správania Venuše

Nová štúdia je najcelistvejšou a najdetailnejšou analýzou silných veterných prúdov.

Za zvláštne správanie Venuše môžu pravdepodobne extrémne teploty jej povrchu
Zdroj: ESA

Venuša sa často prezýva aj dvojička Zeme, no tento názov je značne zavádzajúci. Až na pár podobností v kompozícii planét a ich veľkostí sú tieto dva svety tak rozdielne, ako deň a noc. Atmosféra Venuše je hustá a toxická s kyselinovými oblakmi a na povrchu dokážu teploty rozpustiť olovo.

Vyššie v atmosfére nie sú podmienky o nič lepšie. Približne 70 km nad povrchom sa objavujú nekonečné veterné búrky, ktoré sú spôsobené rotáciou planéty. Portál SciTech Daily informuje, že vedci postupne prichádzajú na to, ako môžu byť podmienky v atmosfére planéty a na jej povrchu prepojené.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Štúdia publikovaná vo vedeckom časopise Atmosphere priniesla najdetailnejšiu a najcelistvejšiu analýzu vetra na Venuši. Vedci skúmali veterné prúdy v oblasti rovníka a zamerali sa na dve rôzne vrstvy, medzi ktorými je výškový rozdiel 20 km. Zistili, že vo vyšších vrstvách je vietor približne o 150 km/h rýchlejší ako v spodných vrstvách. Tento objav naznačuje, že vďaka teplu spodnejších vrstiev atmosféry nastáva presun energie do vyšších častí.

„Vedeli sme, že čím vyššie sme v atmosfére Venuše, tým je vietor rýchlejší, chýbala nám ale odpoveď prečo. Táto práca to do veľkej miery vysvetľuje. Už vieme, že energia horúcejších spodných vrstiev cestuje smerom nahor, kde prispieva k zrýchleniu veterných prúdov,“ vyjadril sa jeden z autorov práce Pedro Machado.

Čo vedie k veľkým rozdielom v rýchlosti vetra?

Teplota na povrchu Venuše dosahuje hodnotu 460 stupňov Celzia. Teplo produkuje infračervené žiarenie, ktoré ohrieva vzduch a posúva ho vyššie. Keď sa Vedci na planétu pozerajú v infračervenom spektre, teplo z povrchu preráža cez hustú atmosféru a vytvára tieňovú siluetu oblakov. Pozorovaním pohybu oblakov vedci dokázali zistiť, že rýchlosť veterných prúdov môže dosahovať 216 km/h. Ide o stredné vrstvy atmosféry.

Približne 70 km nad povrchom planéty vetry dosahujú rýchlosť až 360 km/h. Po prvýkrát sa vedcom podarilo odhaliť rozdiely v rýchlosti vetra medzi dvoma vrstvami atmosféry Venuše. Pozorovania naznačujú, že výškový rozdiel len 20 km znamená rozdiel v rýchlosti vetra okolo 150 km/h. Môže za to teplo z povrchu planéty, ktoré poháňa silné veterné prúdy vo vyšších častiach atmosféry.

Vedci pokračujú o výskume planéty. V ďalšom kroku ich práce spoja pozorovania zo Zeme s pozorovaniami japonskej sondy Akatsuki. Tá sa v súčasnosti nachádza na obežnej dráhe Venuše. K „dvojičke Zeme“ zamieri aj plánovaná misia Európskej vesmírnej agentúry, EnVision. Tá preskúma povrch planéty a minulosť Venuše.

Autori štúdie tvrdia, že misia EnVision pomôže ich práci. Sonda si so sebou ponesie vedecké nástroje, ktoré pomôžu vedcom lepšie pochopiť extrémne počasie tohto pekelného sveta.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre