Experti upozorňujú, že v našom regióne vyčíňajú tieto trójske kone. Rovnako odhalili aj aplikácie, cez ktoré sa šíria najčastejšie

Smartfóny sú lákadlom pre hackerov, ako sa obohatiť na úkor ich majiteľov. V našom regióne vyčíňa viacero nebezpečných trojanov, ktoré útočníci šíria cez podvodné aplikácie.

Android virus
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

Hackeri na to, aby získali prospech na úkor ľudí, používajú rôzne metódy. Často sa nás snažia prostredníctvom podvodných e-mailov alebo SMS správ nalákať na falošné webové stránky, cez ktoré sa pokúšajú odcudziť citlivé informácie, napríklad údaje z bankových kariet. Prípadne idú po prihlasovacích údajoch od rôznych služieb, aby ich neskôr zneužili. Niekedy je ale cieľ útočníkov iný, chcú sa dostať do našich zariadení a tam zostať čo najdlhšie nepozorovaní, aby nám napríklad zobrazovali reklamu na miestach v smartfóne, kde doposiaľ nebola. Najčastejšie za účelom, aby sa dostali do našich smartfónov, využívajú falošné aplikácie, ktoré sa zväčša schovávajú za rôzny užitočné nástroje alebo hry.

V našom širšom regióne lomcuje viacero trójskych koňov

Experti zo spoločnosti ESET najnovšie hlásia, že v našom susedstve, konkrétne v Česku, lomcuje viacero nebezpečných trójskych koňov, ktoré hackeri distribuujú cez rôzne aplikácie. Situácia u nás nebude ale moc odlišnou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa analýzy spoločnosti, najviac sa darí adwaru. Ide o typ škodlivého kódu, ktorý zobrazuje v telefónoch obetí reklamu. Okrem iného sa do zariadenia cez tento typ škodlivého softvéru môže dostať aj ďalší nebezpečný vírus a to cez inzerovaný obsah. Experti na bezpečnosť hovoria, že najrozšírenejším škodlivým kódom je Andreed, ktorý hackeri distribuujú hlavne cez hru My City: Star Horse Stable a jej mutácie. Do zariadení obetí sa dostal hlavne cez neoficiálne obchody s aplikáciami či cez stránky tretích strán.

„Adware Andreed sa v januári objavoval najviac vo falošnej verzii populárnej hry My City: Star Horse Stable. Užívatelia naň narazia najčastejšie v neoficiálnom obchode tretej strany. Odporúčal by som im tak sťahovať hry aj aplikácie iba z Google Play a pokiaľ máte deti, rozhodne ich tiež poučte o nástrahách a rizikách sťahovania mimo oficiálnych obchodov. Práve populárne hry zadarmo alebo za iných výhodných podmienok môžu byť veľkým lákadlom aj pre najmenších užívateľov,“ hovorí Martin Jirkal, vedúci analytického tímu v pražskej pobočke spoločnosti ESET.

Okrem Andreed, sa darilo aj rodinám trojských koňov Hiddad či Triada. Modus operandi útočníkov je aj v tomto prípade rovnaký. Škodlivý softvér šíria hlavne cez neoficiálne obchody s aplikáciami alebo webové stránky. Trojského koňa Hiddad identifikovali napríklad v aplikácii Life Palmistry – Palm&Gender a v rôznych ďalších fitness aplikáciách. Experti na bezpečnosť ale upozorňujú, že v minulosti sa objavil aj vo vylepšenej aplikácii WhatsAppu, a to konkrétne v FM WhatsApp.

Hrozby vyššie ale nie sú jediné, na ktoré môžeme natrafiť v kybernetickom priestore. Experti z ESETu ďalej hovoria, že v našom okolí sa darí aj týmto trojanom – Agent.CZB trojan, TrojanSMS.FakeInst trojan, Agent.ELP trojan, Spy.SpinOk trojan, TrojanDropper.Agent.HQS trojan, TrojanDownloader.Agent.AQQ trojan a TrojanDownloader.Agent.ADE trojan.

Hackeri čoraz viac útočia na aplikácie, v ktorých spravujeme financie

Na používateľov okrem adwaru útočí ale čoraz viac aj bankový malware, ktorého cieľom je dostať sa do bankových či iných finančných aplikácií. V súvislosti s bankovým malwerom nám dovoľte, dať vám do pozornosti päticu aplikácií, na ktoré sme nedávno upozorňovali.

  • Phone Cleaner – File Explorer (com.volabs.androidcleaner)
  • PDF Viewer – File Explorer (com.xolab.fileexplorer)
  • PDF Reader – Viewer & Editor (com.jumbodub.fileexplorerpdfviewer)
  • Phone Cleaner: File Explorer (com.appiclouds.phonecleaner)
  • PDF Reader: File Manager (com.tragisoap.fileandpdfmanager)

Ide o podvodné aplikácie, ktoré sa šírili aj u nás. Tieto aplikácie obsahovali trójskeho koňa Anatsa. Nebezpečné na týchto aplikáciách bolo aj to, že boli distribuované cez Obchod Play. Smartfóny obetí ovládali cez povolenia Nastavenia dostupnosti. Ak vás zaujíma veľký zoznam podvodných aplikácií, ktoré cielia na Slovákov, dovoľte nám, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali tejto téme podrobne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre