Expert radí: Tieto chyby, ktoré často robíme, vedú k tomu, že nám smartfón ovládne hacker

Expert zo spoločnosti McAfee.com upozorňuje na viacero chýb, ktoré robíme počas používania smartfónu, ktoré zvyšujú riziko, že sa staneme obeťou hackera.

hacker smartfon hacknuty telefon
Zdroj: beeboys / shutterstock.com a fizkes / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Naše smartfóny sú studňou citlivých informácií. Používame ich nielen na zdieľanie informácií, ale pristupujeme prostredníctvom nich aj k aplikáciám, cez ktoré spravujeme naše financie. Nočnou morou väčšiny z nás je, ak smartfón ovládne útočník. Ten následne môže v tichosti zbierať dáta zo zariadenia a neskôr vykonať útok, napríklad vybieliť nám bankový účet. Tých scenárov, čo môže ale urobiť, je oveľa viac. A hoci neexistuje žiaden návod, ktorý by garantoval, že sa vyhneme útoku hackera, tak existujú kroky, ktorými môžeme riziko, že sa staneme obeťou útoku minimalizovať. Poďme sa teraz spolu pozrieť na rady od expertov na bezpečnosť zo spoločnosti mcafee.com.

Minimalizujte riziko, že sa stanete obeťou hackera

Nepodceňujte aktualizácie softvéru

Experti na bezpečnosť v prvom rade radia, aby sme nepodceňovali aktualizácie operačného systému a aplikácií. Chyby v softvéri sú totiž častokrát bránou do zariadenia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Aktualizácie môžu opraviť zraniteľné miesta, na ktoré sa hackeri spoliehajú pri útokoch na malvér. Je to ďalší osvedčený spôsob, ako sa udržať v bezpečí – a tiež ako udržať váš telefón v skvelej prevádzke.“

MIUI 13_aktualizacia_3
Zdroj: Vosveteit.sk

Vyhnite sa aplikáciám z obchodov tretích strán

Mnohokrát hackerom pomôžeme sami, aby ovládli náš smartfón. Dôvodom je, že aplikácie a ďalšie súbory sťahujeme aj z neoficiálnych obchodov či internetových stránok. Tieto distribučné kanály vo väčšine prípadov majú nielen slabšie mechanizmy kontroly softvéru, no zároveň pomalšie reagujú aj na hrozby, ktoré vyplávajú neskôr na povrch. Experti hovoria, že reakčné časy spoločnosti Google či Apple, sú násobne rýchlejšie v porovnaní s konkurenciou, ak identifikujú škodlivú aplikáciu v obchode.

Pozrite sa na vývojára a recenzie aplikácie

Experti na bezpečnosť ďalej prízvukujú, že predtým, ako si stiahneme nejakú aplikáciu, tak by sme sa mali pozrieť na vývojára aplikácie a jej recenzie.

„Legitímna aplikácia má zvyčajne pomerne veľa recenzií, zatiaľ čo škodlivé aplikácie môžu mať iba niekoľko (falošných) päťhviezdičkových recenzií,..“

Rovnako by sme sa mali pozrieť aj na gramatiku v popise aplikácie a na náhľadoch obrazovky. Zlá gramatika býva zväčša znakom, že môže ísť o potenciálne nebezpečnú aplikáciu, ktorú útočník narýchlo „zbúchal.

Hľadajte informácie z dôveryhodných zdrojov

Experti ďalej odporúčajú, aby sme čerpali informácie z dôveryhodných zdrojov ako sú odporúčania zo známych webov, alebo od samotných redaktorov obchodu s aplikáciami. V tomto prípade veľkú časť preverovacej práce vykonal za vás uznávaný recenzent.

Pozor na povolenia, ktoré aplikácie žiadajú

Experti ďalej hovoria, že by sme mali byť skúpi na udeľovanie povolení aplikáciám. Vysvetľujú, že tie umožňujú robiť zmeny v smartfóne.

„V nesprávnych rukách môžu šmírovať aj vaše aktivity.“, prízvukujú. „Ak sa niekedy zdá, že aplikácia vyžaduje príliš veľa povolení, aby mohla vykonávať svoju prácu, možno máte v rukách invazívnu aplikáciu.“, dopĺňajú.

povolenia aplikacii android telefonu
Zdroj: Vosveteit.sk

Na čo by sme si mali dať ešte pozor?

Dodržiavanie pravidiel vyššie by malo pomôcť znížiť riziko, že sa staneme obeťou útočníka. No netreba zabúdať ani na ďalšie pravidlá, ako je…

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre