BezpečnosťNávodySpravodajstvo

Expert radí, ako môžete eliminovať podvodné hovory: Toto sú základné pravidlá, aby ste sa nestali obeťou podvodníka

Spoločnosť McAfee ponúka rady, ako znížiť počet podvodných hovorov a aby ste prišli tomu, aby ste sa stali obeťou podvodu.

Podvodné hovory sú rozšíreným problémom aj na Slovensku. Kyberzločinci dnes dokážu maskovať číslo z ktorého volajú a vydávať sa napríklad za Slovenskú poštu, banku alebo inú oficiálnu inštitúciu. Objavili sa dokonca aj prípady, kedy podvodník maskoval svoje mobilné číslo za číslo známeho obete.

Takéto hovory môžu byť buď automatizované alebo s vami môže hovoriť reálny človek. Mnohí takéto podvodné hovory zodvihnú a ak má útočník maskované číslo, rozlíšiť podvod od skutočného hovoru môže byť len pohľadom na obrazovku takmer nemožné.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Cieľom podvodných hovorov je z obetí vytiahnuť osobné, prihlasovacie alebo platobné údaje, ktoré útočník neskôr zneužije. Kyberzločinci uplatňujú množstvo rôznych techník, no pointa je vždy rovnaká, udeje sa niečo, čo si vyžaduje vašu okamžitú reakciu. Portál McAfee však ukazuje, ako si môžete s podobnými podvodnými hovormi poradiť.

Nedvíhajte

Ako sme už na začiatku naznačili, najlepší spôsob ako sa vyhnúť podvodným hovorom je nedvíhať. Niekedy ich spoznáte jednoducho tak, že vám volá zahraničné číslo, no kyberzločinci ho vedia zmeniť na akékoľvek číslo, aké chcú. Môžu tak bez problémov zavolať zo zdanlivo slovenského čísla, alebo z čísla ktoré máte uložené v kontaktoch. Niekedy sa teda stane, že podvodný hovor zodvihnete. Čo robiť potom?

Ak zodvihnete, nikdy nehovorte „áno“

Podvodníci vedia, že niektorými podvodmi vás asi nepresvedčia, aby ste na nich prepísali všetok majetok a to nie je ani ich primárny cieľ. Mnohé podvodné hovory si vás môžu nahrávať a váš hlas následne použiť pri iných autentifikačných metódach, napríklad v banke. Zároveň sa s podvodníkmi nerozprávajte dlho.

Ak si nahrajú ako hovoríte „áno“, toto vyjadrenie súhlasu môžu použiť pri ďalších podvodoch. Pri dlhšom rozhovore hrozí, že takýmto podvodníkom poskytnete dostatok materiálu na vytvorenie hlasového klonu. Ide o novú a mimoriadne nebezpečnú formu podvodu, proti ktorej sa obete zatiaľ nevedia spoľahlivo brániť. Na to, aby si útočník vytvoril váš falošný hlas, stačí pritom len krátka nahrávka.

Zablokujte podvodné číslo, ktoré vám volalo

Po tom, ako vám zavolá podvodník z neznámeho čísla, tak si ho zablokujte čo najskôr. Tým sa vyhnete tomu, že by vám podvodník opäť zavolal. Môže sa stať, že vám zazvoní z iného čísla, no v tomto prípade si zablokujte aj to.

Google automaticke blokovanie hovorov_spam
Zdroj: Vosveteit.sk, Pixabay.com, dlpng.com

Nevolajte späť, ak vám zavolalo neznáme číslo

Kyberzločinci vám môžu zavolať, no z nejakého dôvodu hovor nezdvihnete. Neskôr nájdete neprijatý hovor, no dobre popremýšľajte, či zavoláte naspäť. Môže sa stať, že podvodníci hromadne skúšajú ktoré telefónne čísla sú aktívne. Ak by ste im zavolali naspäť, v budúcnosti môžu vaše číslo predať ďalej a bude vás otravovať väčšie množstvo podobných podvodov.

Nekonajte zbrklo

Podvodníci dobre vedia, že najviac chýb robí človek pod tlakom. Ich podvody častokrát zahŕňajú situácie, ktoré vás dostanú pod tlak. Musíte konať rýchlo, lebo niekto práve čerpá z vášho účtu peniaze, alebo vám povedia, že ste sa stali terčom kyberútoku. Každý človek v takejto situácii spozornie, no nedovoľte, aby ste podľahli tlaku, ktorý na vás podvodník vyvíja.

Článok pokračuje na druhej strane.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
1 2Nasledujúca strana
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close